Zapomniana opera twórcy weryzmu

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2010 13:06
W swoim czasie opera Ruggiero Leoncavallo traktująca o rodzie Medyceuszy nie odniosła sukcesu.

Ruggiero Leoncavallo to włoski kompozytor operowy, żyjący na przełomie wieku XIX i XX, który wraz z Pietro Mascagnim uznawany jest za twórcę opery wersytycznej, rezygnującej z fantastycznych tematów na rzecz realizmu i naturalistycznej fabuły. Leoncavallo komponował głównie opery ale także pieśni i balet. Jego najbardziej znaną operą jest "Pajace" (Pagliacci) z 1892.

W niedzielnej Płytomanii Jacek Hawryluk i Marcin Gmys rozmawiali o zapomnianej operze Leoncavallo "Medycyeusze" wydanej niedawno przez Deutsche Grammophon po raz pierwszy na płycie, na której w rolę Gustavo de Medici wcielił się sam Placido Domingo. Opera pierwotnie pisana była jako trylogia historyczna Crepusculum. Pierwsza część miała dotyczyć rodu Medyceuszy, druga Girolamo Savonaroli, trzecia zaś poświęcona miała być Cezaremu Borgii.

25 lipca (niedziela), godz. 15:00

Zobacz więcej na temat: Jacek Hawryluk opera

Czytaj także

Płytomania: Spotkanie z Rafałem Blechaczem

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2009 13:32
9 sierpnia 2009, godz. 15:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fortepian Chopina: nowe nagrania historyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2009 17:22
Kacper Miklaszewski i Jacek Hawryluk rozmawiają w "Płytomanii" o czterech nowych nagraniach "autentycznego Chopina" autorstwa Janusza Olejniczaka, Diny Yoffe, Alaina Planes i Arthur Schoonderwoerda oraz wyjaśniają pułapki towarzyszące tego typu eksperymentom.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielobarwna Płytomania

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2010 20:10
W nowościach przeciętny Hugo Wolf Quartet i wybitny Bach Ashkenazego.
rozwiń zwiń