Pamiętajmy...

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 23:40
Wspomnienia o Lechu i Marii Kaczyńskich, ofiarach katastrofy smoleńskiej oraz o wybitnych ludziach polskiej kultury.

Początek listopada jest w naszej tradycji czasem wspominania tych, którzy odeszli. W tych dniach zadumy i refleksji przywołujemy w naszej pamięci osoby nam bliskie i dla nas ważne – te, które chcemy zapamiętać; te, których zapomnieć nie wolno.

W tegoroczne Święto Zmarłych w sposób szczególny pamiętamy o ofiarach katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia samolot z polską delegacją udającą się na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej rozbił się w pobliżu smoleńskiego lotniska. W tym tragicznym wypadku zginęli prezydent Lech Kaczyński z małżonką, grupa parlamentarzystów, dowódcy Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, duchowni, przedstawiciele ministerstw, instytucji państwowych, organizacji kombatanckich i społecznych, osoby towarzyszące oraz załoga.

1 listopada usłyszymy na naszej antenie wspomnienia o Parze Prezydenckiej – o Lechu i Marii Kaczyńskich mówić będą Elżbieta Penderecka, Waldemar Dąbrowski, Jan Ołdakowski, Daniel Passent i Krystyna Gucewicz. Prof. Janusza Kurtykę, prezesa IPN, wspomną Jan Baster, Andrzej Arseniuk, prof. Jan Żaryn oraz dr Zbigniew Nawrocki; Tomasza Mertę, Podsekretarza Stanu w MKiDN –  Jan Ołdakowski i Kazimierz Michał Ujazdowski, zaś ks. Romana Indrzejczyka, prezydenckiego kapelana – Anna Maria Jopek, Róża Paderewska, Anna Perzanowska Tarasiuk, Maria Słubicka Podejko i Łukasz Borowicz. Usłyszymy również wspomnienia o Ryszardzie Kaczorowskim, ostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, oraz o Andrzeju Przewoźniku, historyku.

W poniedziałkowych "Pożegnaniach" przywołamy także wspomnienia o trzech ważnych dla polskiej kultury postaciach: Zofii Romanowiczowej, pisarce i tłumaczce, o. Joachimie Badenim – filozofie – oraz o Ryszardzie Matuszewskim, historyku i krytyku literackim.

 

1 listopada (poniedziałek)

7.45 – 7.55 – Pożegnania: Ryszard Kaczorowski – audycja Ewy Stockiej-Kalinowskiej
9.50 – 10.00 – Pożegnania: Lech i Maria Kaczyńscy – audycja Justyny Piernik
10.50 – 11.00 – Pożegnania: Janusz Kurtyka – audycja Michała Nowaka
11.50 – 12.00 – Pożegnania: Zofia Romanowiczowa – audycja Joanny Szwedowskiej
12.50 – 13.00 – Pożegnania: Andrzej Przewoźnik – audycja Hanny Marii Gizy
13.50 – 14.00 – Pożegnania: Joachim Badeni – audycja Witolda Malesy
15.50 – 16.00 – Pożegnania: Tomasz Merta – audycja Barbary Schabowskiej
17.50 – 18.00 – Pożegnania: Ryszard Matuszewski – audycja Hanny Szof
20.50 – 21.00 – Pożegnania: ksiądz Roman Indrzejczyk – audycja Anny Skulskiej

Czytaj także

Niepowetowana strata dla polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 09:00
Wspominamy Tomasza Mertę z Ministerstwa Kultury i aktora Janusza Zakrzeńskiego, którzy zgineli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepowetowana strata dla polskiej kultury

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2010 16:00
Wspominamy Tomasza Mertę z Ministerstwa Kultury i aktora Janusza Zakrzeńskiego, którzy zgineli w katastrofie lotniczej w Smoleńsku.
rozwiń zwiń