Maciej Obara Quartet - album "Frozen Silence" z inspiracji Karkonoszami [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2023 19:00
W radiowej Dwójce wystąpił jeden z najważniejszych kwartetów jazzowych w tej części Europy. Maciej Obara pojawił się w studiu S3 w Warszawie wraz ze swoim flagowym projektem, polsko-norweskim kwartetem, który współtworzą pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vågan oraz perkusista Gard Nilssen. Zobacz zapis wideo koncertu! 

Zobacz wideo:

[YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Maciej Obara Quartet - trzecia płyta w prestiżowej wytwórni ECM

Istniejący od jedenastu lat zespół zaprezentuje repertuar z najnowszego albumu zatytułowanego "Frozen Silence". To już trzecia płyta saksofonisty wydana w prestiżowej wytwórni ECM. Kompozycje, które złożyły się na ostatnie wydawnictwo inspirowane były szlakami górskimi w Karkonoszach.

Inspiracja Karkonoszami - na nowo je odkryć i docenić

Inspiracja wynikała głównie z natury. To jest próba muzycznego odwzorowania tego co przeżyłem w czasie pandemii, kiedy uciekłem od wielkomiejskiego życia, by spędzić czas w stronach, z których się wywodzę. Zdecydowałem się na nowo odnaleźć pewien sens, na nowo odkryć i docenić te miejsca. W Karkonoszach jest coś urokliwego. One nie są duże, za to są bardzo malownicze - mówił w radiowej Dwójce saksofonista.

Skład:

Maciej Obara - saksofon altowy

Dominik Wania - fortepian

Ole Morten Vågan - kontrabas

Gard Nilssen - perkusja

***

Maciej Obara - saksofonista, kompozytor i improwizator

Od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: polski pianista Dominik Wania oraz kontrabasista Ole Morten Vagan i perkusista Gard Nilssen z Norwegii. 

"New Balladyna Quartet" Tomasza Stańko

W swoim pierwszym zespole Obara współpracował z Maciejem Garbowskim i Krzysztofem Gradziukiem, z którymi zarejestrował płyty "Message from Ohayo" oraz "I Can Do It". Formacja miała zaszczyt dołączyć do projektu Tomasza Stańko "New Balladyna Quartet".

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Albumy w USA oraz współpraca z Piotrem Damasiewiczem

W 2010 roku, w Stanach Zjednoczonych, saksofonista nagrał albumy: "Four" z Nasheetem Waitsem, Ralphem Alessim i Markiem Heliasem oraz "Three" z Harveyem Sorgenem i Johnem Lindbergiem. Rok później wziął udział w nagraniu płyty "Hadrons" Piotra Damasiewicza, a w późniejszym okresie dołączył do kolejnego zespołu trębacza o nazwie Power of the Horns (albumy "Alaman" i "Polska").

Trzy albumy w katalogu polskiej wytwórni ForTune

W 2012 roku Obara wziął udział w projekcie "Take Five Europe". Poznał tam norweskich muzyków - kontrabasistę Ole Mortena Vagana i perkusistę Garda Nilssena, co stało się początkiem jego międzynarodowego kwartetu, którego skład dopełnił pianista Dominik Wania. W latach 2012-2015 zespół wydał trzy albumy w katalogu polskiej wytwórni ForTune ("Live at Manggha", "Komeda", "Live in Minsk Mazowiecki").

Trzy płyty pod szyldem ECM Records

Na początku 2017 roku Maciej Obara otrzymał zaproszenie od światowej sławy producenta Manfreda Eichera do grona artystów zrzeszonych pod szyldem ECM Records. Pierwszym albumem dla tej prestiżowej wytwórni był "Unloved", a kontynuacją tej wyjątkowej współpracy były nagrania z 2019 roku "Three Crowns" oraz z 2022 roku "Frozen Silence".

Koncert na saksofon, fortepian i orkiestrę AUKSO w orkiestracji Nikoli Kołodziejczyka

Polski saksofonista ma zaszczyt współpracować z czołówką skandynawskich muzyków w ramach Gard Nilssen’s Supersonic Orchestra. Obara skomponował także koncert na saksofon, fortepian i orkiestrę AUKSO z udziałem Dominika Wani w orkiestracji Nikoli Kołodziejczyka oraz muzykę na trio z udziałem wybitnego francuskiego klarnecisty basowego Louisa Sclavisa.

Koncert poprowadził Roch Siciński. 

***

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (8.12) w godz. 18.00-19.00.

mo/kul

Czytaj także

Marek Kądziela ADHD powraca! Koncert kwartetu [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 18:00
Reaktywacja międzynarodowego zespołu Marek Kądziela ADHD pod hasłem "In the fall" przynosi nowy autorski repertuar, ale niezmienna pozostaje główna idea formacji, którą jest nieokiełznana improwizacja oraz radość wspólnego muzykowania. Zobacz występ artystów w cyklu "Jazz.PL"!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hoshii - Kuba Więcek i jego nowy zespół z postacią z odległej galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2023 11:00
- Czuję się bliżej jazzu niż kiedykolwiek, ponieważ jest w tej muzyce najwięcej improwizacji w porównaniu do jakiejkolwiek muzyki, którą dotychczas pisałem. Muzyka napisana na ten zespół jest dosyć prosta, ponieważ są to bity, które zrobiłem dla raperów i które potem przearanżowałem na kwartet jazzowy - tak Kuba Więcek mówił o swoim nowym zespole Hoshii.
rozwiń zwiń