Rodzina Pospieszalskich zaprasza na jazzowe kolędowanie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 19:30
Przedświąteczna odsłona cyklu "Jazz.PL" rozbrzmiała kolędami w interpretacjach Rodziny Pospieszalskich. Najbardziej zapracowana w święta muzyczna rodzina zagrała w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Transmisja odbyła się w przedświąteczny, piątkowy wieczór 22 grudnia, na falach Programu 2 Polskiego Radia i w TVP Kultura, a także w formie streamingu wideo na dwójkowym Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 

ZOBACZ WIDEO:

[You Tube Programu 2 Polskiego Radia]

Artyści od lat 90. prezentują dobrze znany repertuar w oryginalnych aranżacjach, które wciąż ewoluują, podobnie jak skład zespołu. Tak było i tym razem, bo na zaproszenie radiowej Dwójki muzycy zdecydowali się wpleść w swoje kolędowanie większą niż zwykle porcję jazzu. Wydarzenie odbyło się w Studiu Koncertowym im. W. Lutosławskiego.

Kolędy na jazzowo

"Jazz zawsze nam towarzyszy i te kolędy też będą jazzowe. Nie pozbawimy ich naturalnych melodii, ale będziemy je przeplatać jazzowymi solówkami" - zapowiadał w radiowej Dwójce saksofonista, wokalista i kompozytor Mateusz Pospieszalski, gdzie dodał, że: "nam się kolędy nie nudzą. Wiadomo, że pracownik fabryki czekolady nie lubi czekolady, a satyryk nie opowiada żartów w domu, ale my, mimo koncertów, w Święta nadal bardzo lubimy wspólnie kolędować".

Skład:

Barbara Pospieszalska - skrzypce, śpiew solo i chórki;
Barbara-Ewa Pospieszalska - fortepian, śpiew;
Lidia Pospieszalska - śpiew solo, chórki, flet, bębenek
Natalia Rzeźniak-Pospieszalska - flet, śpiew solo i chórki;
Paulina Pospieszalska - flet, śpiew solo i chórki;
Franek Pospieszalski- kontrabas, gitara basowa, bongosy, śpiew;
Jan Pospieszalski - gitara elektr, gitara elektro-akustyczna, śpiew;
Karol Pospieszalski - altówka, tuba, gitara klasyczna, śpiew;
Łukasz Pospieszalski - fortepian, klawisze, akordeon, śpiew;
Marcin Pospieszalski - fortepian, skrzypce, gitara basowa, śpiew;
Mateusz Pospieszalski - saksofony, flet, klarnet basowy, śpiew;
Mikołaj Pospieszalski - skrzypce, kontrabas, gitara basowa, śpiew;
Nikodem Pospieszalski - perkusja, śpiew;
Szczepan Pospieszalski - trąbka, śpiew

Koncert poprowadził Roch Siciński.

Pospieszalscy - wspomnienia z dzieciństwa

"Kolędy towarzyszyły nam od dzieciństwa. Nie tylko wyznaczały czas świąt, ale chyba były też pierwszą okazją do wspólnego śpiewu. W domu, w Częstochowie, stało pianino, które dawno temu dziadek za flaszkę załatwił z wagonu od sołdatów. Mama akompaniowała, a my poprzebierani za Maryję, Józefa, aniołów, pasterzy, owce, odtwarzaliśmy jasełka. Najmłodsze leżało w wilkinowym koszu jako Dzieciątko. Kiedy wyrosło i nóżki wystawały ze „żłóbka” stawało się owieczką, a w domu pojawiało się nowe Dzieciątko. Scenariusz, to kolędy ułożone w historię, od zwiastowania, przez przybycie pasterzy, do pokłonu trzech króli. Dorastaliśmy z pastorałkami a one zmieniały się z nami. Do jasełek wnosiliśmy swoje instrumenty, umiejętności, fascynacje, sposoby interpretacji. Chcieliśmy żeby brzmiały naturalnie, tak jak muzyka, której słuchamy." - pisze o początkach projektu Rodzina Pospieszalskich.

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Cykl "Jazz.PL" w Programie 2 Polskiego Radia organizowany jest nieprzerwanie od stycznia 2021 roku. W tym czasie udało nam się pokazać szerokie spektrum współczesnej sceny jazzowej w naszym kraju. Wśród setek artystów, którzy wystąpili dla słuchaczy oraz publiczności zgromadzonej w radiowym studiu nie zabrakło legendarnych postaci (m.in. Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Ewa Bem, czy Włodzimierz Nahorny), współczesnej czołówki polskiego jazzu (m.in. Marcin Wasilewski Trio, Aga Zaryan, Mikołaj Trzaska, EABS, Maciej Obara, Leszek Możdżer, Marcin Masecki) oraz wschodzących gwiazd tego gatunku (USO 9001, Immortal Onion, Grzegorz Tarwid). Pomysłodawczynią cyklu jest Dyrektor Programu 2 Polskiego Radia Małgorzata Małaszko. 

Kadr z koncertu z cyklu "Jazz.pl", w którym Rodzina Pospieszalskich zagrała kolędowy repertuar, w przedświąteczny, piątkowy wieczór (22 grudnia 2023 roku). Kadr z koncertu z cyklu "Jazz.pl", w którym Rodzina Pospieszalskich zagrała kolędowy repertuar, w przedświąteczny, piątkowy wieczór (22 grudnia 2023 roku)

***

Koncert z cyklu "Jazz.PL" odbył się w piątek (22.12) o godzinie 18.00. 

mgc/mo
Czytaj także

Jazz.pl: Stanisław Aleksandrowicz Quintet [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 16:45
Kilka tygodni temu ukazała się debiutancka płyta grupy Stanisław Aleksandrowicz Quintet "Teoria względności". Koncertowa premiera albumu miała miejsce w ramach cyklu "Jazz.PL". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mikołaj Trzaska w cyklu Jazz.PL [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2022 08:00
W radiowej Dwójce wystąpiło trio Trzaska, Bożek, Moretti. Saksofonista Mikołaj Trzaska pojawił się w studiu S3 w towarzystwie basisty Marcina Bożka i nietuzinkowego perkusisty Macia Morettiego. Zapraszamy do oglądania!
rozwiń zwiń