Brukselczyk – wspomnienie o Leopoldzie Ungerze

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2010 13:46
Zapraszamy – w niedzielę o 22 – na audycję poświęconą znakomitemu dziennikarzowi, publicyście, eseiście, komentatorowi ds. międzynarodowych.

 

Leopold Unger, piszący do belgijskiego "Le Soir" pod pseudonimem Pol Mathil, a do paryskiej "Kultury" jako Brukselczyk, zmarł 20 grudnia 2011 w Brukseli, gdzie mieszkał od czasu opuszczenia Polski po wydarzeniach Marca ’68. Jest m.in. autorem książki "Intruz", której fragmenty w interpretacji Adama Ferencego wykorzystano w niedzielnej audycji.

Leopold Unger urodził się we Lwowie. W tamtejszym getcie zginęła cała jego rodzina. On ze starszym bratem Leonem przedostali się do Rumunii. Po wojnie pracował jako dziennikarz w "Życiu Warszawy", później w belgijskim dzienniku "Le Soir". Był stałym współpracownikiem paryskiej "Kultury", Radia Wolna Europa, sekcji polskiej BBC, a także "International Herald Tribune". Był również publicystą "Gazety Wyborczej".


Posłuchaj felietonów i fragmentów rozmów z Leopoldem Ungerem w archiwum serwisu "Radia Wolności" >>>

8 czerwca 2009 odebrał w Warszawie nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego i Mieczysława Pruszyńskich. 30 czerwca 2009 otrzymał doktorat honoris causa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej Lublinie.

W audycji, na którą Państwa zapraszamy, wykorzystano fragmenty wypowiedzi Leopolda Ungera z 2002 (kiedy to przyjechał do Warszawy z okazji wydania wspomnieniowej książki "Intruz"), a także fragmenty laudacji Jacka Żakowskiego wygłoszonej z okazji przyznania Leopoldowi Ungerowi nagrody polskiego PEN Clubu.

Audycja Ewy Stockiej Kalinowskiej.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W Brukseli zmarł wielki polski dziennikarz i publicysta Leopold Unger

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2011 12:07
W Brukseli zmarł znany dziennikarz i publicysta Leopold Unger - poinformował zastępca redaktora naczelnego "Le Soir". Miał 89 lat. Od dłuższego czasu chorował na raka.
rozwiń zwiń