Wypędzenia i przesiedlenia po 1945 r.

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 12:00
W "Rozmowach po zmroku" rozmawialiśmy o przemieszczeniach ludności po 1945 roku na ziemiach polskich – o złożonej problematyce powojennej migracji, o jej bolesnych konsekwencjach.
Audio
Fragment okładki książki Wypędzone
Fragment okładki książki "Wypędzone"Foto: materiały promocyjne

Gośćmi Bartosza Panka byli: Maria Krawczyk z Ośrodka Karta, redaktorka książki "Wypędzone" o Niemkach przesiedlonych z Dolnego Śląska, Prus Wschodnich i Pomorza po 1945; dr Kazimierz Wóycicki ze Studium Europy Wschodniej, dr Tomasz Chinciński z Muzeum II Wojny Światowej oraz prof. Dariusz Stola z Instytutu Studiów Politycznych PAN i Ośrodka Badań nad Migracjami UW.

Rozmawialiśmy o powojennych migracjach na ziemiach polskich, o tym, czy można uniwersalizować krzywdy doznane przez Niemców (głównie Niemki) ze strony Rosjan i Polaków oraz krzywdy Polaków, za które odpowiedzialni są Niemcy i Rosjanie. O tym, czy jesteśmy gotowi poznać historię widzianą oczami Niemek. Spojrzeliśmy także na to, jak artyści opowiadają o latach "wielkiej trwogi" i przesiedleniach ("Róża", "Transfer").

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa migracja
Czytaj także

Littell nadaje z masakrowanego miasta

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2013 14:30
Syria, rok 2012. Serie z kałacha, naloty, bombardowania. Tłumy na demonstracjach i krwawe represje władzy. Inwigilacje, pobicia, tortury w więzieniach. Snajperski obstrzał na ulicach. To wszystko obserwuje słynny amerykański pisarz. Powstają wstrząsające zapiski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od kiedy Ameryka chce zbawić świat?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2013 07:00
Historia Stanów Zjednoczonych pokazuje, jak wiele idei sprzed wieku żyje wciąż, choć może i w innych konfiguracjach, w amerykańskim społeczeństwie dziś. Przykładem jest tu choćby mesjanizm, poczucie, że przynależy się do wyjątkowego narodu.
rozwiń zwiń