Biblioteka Narodowa: 85 lat magazynowania skarbów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 23:00
Warszawska instytucja zebrała w tym czasie 9 mln woluminów i zbiera nadal, jednocześnie udostępniając skany najcenniejszych książek w sieci.
Pegazy przed Biblioteką Narodową w Warszawie
Pegazy przed Biblioteką Narodową w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Biblioteka Rzeczypospolitej powstała w 1747 roku założona przez Józefa i Andrzeja Załuskich. To rzadki przypadek, bo kolekcja braci Załuskich była początkiem aż dwóch bibliotek narodowych. Jej zasoby w czasie zaborów wywieziono do Rosji. Tam dały początek rosyjskiej bibliotece narodowej. Na mocy traktatu ryskiego zasoby te wróciły do Polski i dały początek książnicy, powołanej 85 lat temu (24 lutego 1928 roku).
Główne zadanie Biblioteki Narodowej to zgromadzenie całości produkcji wydawniczej polskiej i tego wszystkiego, co Polacy publikują za granicą. Pierwodruki autorstwa takich pisarzy jak Henryk Sienkiewicz, Adam Mickiewicz czy Juliusz Słowacki przechowywane są w pomieszczeniach zamkniętych, do których dostęp mają tylko trzy osoby.
Najcenniejsze z nich są od dwóch lat skanowane i udostępniane w internecie w ramach projektu Biblioteki Narodowej Polona.
Audycję poświęconą placówce przygotowała Hanna Maria Giza

3 lipca (środa)

Czytaj także

Hilary Mantel: historia Anglii to dla niej sex, drugs...

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:44
- Dostała dwie nagrody Brookera. To bardzo lukratywna rzecz, zyski ze sprzedaży nagrodzonych książek są bardzo duże. Spytana o to, co zrobi z nagrodą, opowiedziała, że przeznaczy je na "sex, drugs and rock'n'roll" - opowiadał autor wywiadu z Mantel w Dwójce. Pisarka w fascynujący, bardzo mroczy sposób opisała czasy Tudorów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kresowa Księga Sprawiedliwych. O Ukraińcach, co Polaków na Wołyniu ratowali

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:33
W bibliotece cyfrowej IPN można pobrać bezpłatny e-book „Kresowa księga sprawiedliwych 1939–1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chile: odnaleziono bibliotekę zgromadzoną przez Pinocheta

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:49
Chilijski dziennikarz ujawnił, że dyktator Chile zgromadził olbrzymią bibliotekę. Obejmowała ona 50 tys. tomów na temat historii, geografii oraz marksizmu, który gen. Augusto Pinochet zwalczał brutalnie podczas swoich rządów w latach 1973-90.
rozwiń zwiń