REKLAMA

Jan Lechoń. "Liść jestem, co spadł z drzewa"

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2016 16:39
8 czerwca minie 60 lat od jego śmierci. W Dwójce posłuchamy m.in. głosu poety z nagrań archiwalnych Radia Wolna Europa.
Jan Lechoń był jednym z twórców, którzy prezentowali postawę niezłomną wobec rzeczywistości, jaka zapanowała w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.
Jan Lechoń był jednym z twórców, którzy prezentowali postawę niezłomną wobec rzeczywistości, jaka zapanowała w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.Foto: wikimedia/domena publiczna

Jan Lechoń - poeta, współzałożyciel grupy "Skamander", krytyk literacki i teatralny, współpracownik Radia Wolna Europa - zginął samobójczą śmiercią 8 czerwca 1956 r. w Nowym Jorku.

W audycji usłyszymy jego wypowiedzi oraz wspomnienia jego przyjaciół z emigracji, znających poetę jeszcze od czasów warszawskiej młodości - m.in. Kazimierza Wierzyńskiego, Stanisława Balińskiego i Mieczysława Grydzewskiego.  

O życiu i twórczości Jana Lechonia opowiedzą zaś prof. Beata Dorosz, edytorka listów Jana Lechonia i Mieczysława Grydzewskiego, autorka książki "Lechoń i Tuwim - dzieje trudnej przyjaźni", oraz prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

***

Na "Strefę literatury" zapraszamy w niedzielę (5.06) w godz. 21.30-22.30. Audycję poprowadzi Dorota Gacek.

mc/kul

Czytaj także

Lechoń, Tuwim oraz sprawa sowiecka

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2013 12:00
Dwóch świetnych poetów, przez wiele lat przyjaciół, podzieliła polityka. O złożonych relacjach między nimi rozmawialiśmy – w rocznicę urodzin Jana Lechonia i w roku poświęconym Julianowi Tuwimowi – w Dwójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W czasie wojny było łatwiej? Pamiętnik Władysława Broniewskiego

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2014 13:00
– Ten niezwykle szczery dokument z jednej strony bezkompromisowo pokazuje brutalność wojny, z drugiej zaś po latach był dla poety próbą powrotu do wojennej młodości, gdy kodeks moralny był jasno określony – w Dwójce rozmawialiśmy o skomplikowanej biografii Władysława Broniewskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław Iwaszkiewicz umarł z tęsknoty za Hanią

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2014 17:00
"Mam wrażenie, że to jedyny rozsądny krok, jaki w życiu zrobiłem, to ożenienie się z Hanią. Cierpiałem - i jak strasznie - ale tym bardziej byłem do niej przywiązany" – tak o żonie Annie napisał kiedyś Jarosław Iwaszkiewicz w swoim dzienniku.
rozwiń zwiń