Młynarz - lubieżny łajdak czy poczciwy wieśniak

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 15:11
O kulturowym wizerunku młynarza porozmawiamy z drem Krzysztofem Rzepkowskim, autorem książki "Złoty kciuk - młyn i młynarz w kulturze Zachodu".
Mężczyzna w stroju średniowiecznego młynarza
Mężczyzna w stroju średniowiecznego młynarzaFoto: Wikipedia/Zyance

Jak Europa długa i szeroka młynarze przez wieki cieszyli się złą reputacją. W przysłowiach, porzekadłach, ludowych podaniach, przyśpiewkach i balladach aż do XVII wieku niemal zawsze występowali jako pazerni bogacze i oszuści, którzy dla zysku są gotowi paktować nawet z diabłem. W czasach nowożytnych doczekali się zupełnie odmiennego wizerunku: jowialnych i poczciwych wieśniaków, żyjących beztrosko z dala od ludzi i spraw tego świata. Ich nalana, rumiana twarz, będąca dotąd jedynie oznaką pazerności, teraz zaczęła wyrażać także pełnię i radość życia, w którym nie stroni się od hedonistycznych przyjemności – kobiet, wina, śpiewu i tańca.

Od tego momentu aż do końca tradycyjnego młynarstwa rozśpiewany i roztańczony młynarz będzie szedł w parze ze swym poprzednikiem – zachłannym i lubieżnym łajdakiem. Tę zmienność kulturowego wizerunku młynarza przeanalizował dr Krzysztof Rzepkowski z Instytutu Filologii Klasycznej UW. Wnioski zaprezentował w książce "Złoty kciuk - młyn i młynarz w kulturze Zachodu". Książka została wydana niedawno w prestiżowej serii "Monografie FNP".

***

Na audycję "Skarbiec Nauki Polskiej" zapraszamy w piątek (20.01) w godz. 15.00-15.30. Program poprowadzi Katarzyna Kobylecka.

bch/jp

Zobacz więcej na temat: praca
Czytaj także

Polscy ekotoksykolodzy ratują przyrodę

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 15:49
Zapraszamy do wysłuchania audycji, której gościem był dr Łukasz Binkowski, laureat Nagrody im. Artura Rojszczaka Klubu Stypendystów FNP.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak młodzi filozofowie walczą o nagrody

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2016 13:30
W audycji rozmawialiśmy o przyznawanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej Honorowym Stypendium im. Leszka Kołakowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy kopią pod najstarszą piramidą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 18:00
Gościem "Skarbca Nauki Polskiej" był prof. Karol Myśliwiec, archeolog i egiptolog, autor monografii "W cieniu Dżesera".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak bada się zachowania ludzkiego stada

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2016 12:00
W "Skarbcu Nauki Polskiej" rozmawialiśmy z prof. Bogdanem Wojciszke, jednym z laureatów tegorocznych Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, oraz z prof. Włodzimierzem Boleckim, wiceprezesem zarządu Fundacji.
rozwiń zwiń