Polacy kopią pod najstarszą piramidą

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 18:00
Gościem "Skarbca Nauki Polskiej" był prof. Karol Myśliwiec, archeolog i egiptolog, autor monografii "W cieniu Dżesera".
Audio
  • Rozmowa z prof. Karolem Myśliwcem, archeologiem i egiptologiem, autorem monografii "W cieniu Dżesera" (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)
Piramida Dżesera w egipskiej Sakkarze, położonej na południe od Kairu i na zachód od Memfis
Piramida Dżesera w egipskiej Sakkarze, położonej na południe od Kairu i na zachód od MemfisFoto: Charlesjsharp/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Książka, która jest podsumowaniem dwudziestu sezonów prac wykopaliskowych prowadzonych przez polskich naukowców przy najstarszej egipskiej piramidzie, ukazała się właśnie w serii Monografie FNP.

Praca prof. Myśliwca kompleksowo opisuje historię nekropolii w Sakkarze i dokonania polskich archeologów, którzy w 1987 r. rozpoczęli badania po zachodniej stronie piramidy Dżesera, tzw. piramidy schodkowej, zbudowanej w początkach III dynastii (ok. 2650 rok p.n.e.) przez legendarnego budowniczego Imhotepa.

Nasi specjaliści odkryli w Sakkarze dwa cmentarzyska z epok odległych od siebie o dwa tysiąclecia: nekropolii wielmożów ze schyłkowej fazy tzw. Starego Państwa (ostatnie stulecia III tysiąclecia p.n.e.) i Okresu Ptolomejskiego (trzy ostatnie stulecia I tysiąclecia p.n.e.).

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadzi: Katarzyna Kobylecka

Gość: prof. Karol Myśliwiec (archeolog i egiptolog, autor monografii "W cieniu Dżesera")

Data emisji: 4.11.2016

Godzina emisji: 15.00

 

Czytaj także

Egipt trzy lata po rewolucji. "Śruba została przykręcona"

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 18:46
- Nie wolno nic zrobić, co zagraża bezpieczeństwu kraju rozumianego jako bezpieczeństwo wojska, obecnego systemu władzy – mówił o obecnej sytuacji w Egipcie, trzy lata po wojskowym zamachu stanu, Mariusz Borkowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hatszepsut. Kobieta, która postawiła Egipt na nogi

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 15:27
- Była jednym z najwybitniejszych władców w historii Egiptu. Za jej czasów panował dobrobyt i rozwój budowlany - mówił o tajemniczej królowej Hatszepsut archeolog dr Andrzej Ćwiek.
rozwiń zwiń