Maciej Grzybowski gościem Cafe "Muza"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 13:30
Pianista i kameralista będzie gościem Andrzeja Sułka w niedzielny poranek. Maciej Grzybowski jest laureatem m.in. nagrody głównej i nagrody specjalnej w Konkursie Muzyki XX Wieku dla Młodych Wykonawców, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej w 1992 roku.
Maciej Grzybowski
Maciej GrzybowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR

W latach 1991-92 współpracował z orkiestrą Sinfonia Varsovia, pod batutą takich mistrzów jak Jan Krenz, Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Grzegorz Nowak. Od 1992 do 2005 był członkiem zespołu Nonstrom, z którym w 1998 roku zdobył Nagrodę Specjalną na IV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Düsseldorfie.

Artysta ma w dorobku nagrania radiowe oraz telewizyjne. W 2004 roku ukazała się jego debiutancka, autorska płyta z utworami Jana Sebastiana Bacha, Albana Berga, Pawła Mykietyna, Arnolda Schönberga oraz Pawła Szymańskiego (Universal Music Polska), w 2006 wydał drugą solową płytę - z kompozycjami Szymańskiego (EMI Classics).

Pod koniec roku 2013 brytyjskie wydawnictwo muzyczne Tocatta Classics wydało album poświęcony muzyce Andrzeja Czajkowskiego, z nagraniem "II Koncertu fortepianowego" w wykonaniu Grzybowskiego.

W 2015 roku koncertował w Australii, Nowej Zelandii i Korei Południowej.

Swoje utwory dedykowali mu Paweł Szymański i Paweł Mykietyn.

(materiały prasowe)

***

Na Cafe "Muza" w niedzielę (21.11) w godz. 10.00-11.00 zaprasza Andrzej Sułek.

Czytaj także

Martin Garcia Garcia: Koncert f-moll jest wypełniony intuicją

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 11:00
- Moim ulubionym fragmentem koncertu był drugi utwór. Mam nadzieję, że poprzez zagranie go mogłem spowodować, że choć jedna osoba z widowni, może nawet jeden z jurorów, poczuł się, jakby znów miał 16 lat, był zakochany i unosił się ponad ziemią - mówił po swoim występie Hiszpan Martin Garcia Garcia w drugim dniu przesłuchań finałowych XVIII Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nelson Freire: byłem po trosze cudownym dzieckiem

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 13:00
- Po pierwszych przesłuchaniach na I Międzynarodowym Festiwalu Pianistycznym Fryderyka Chopina w Rio de Janeiro, gdy zaprezentowałem Poloneza op. 53, jurorka Giomar Novaes powiedziała: "no proszę, mamy tu małego Rubinsteina" - wspominał Nelson Freire w archiwalnym wywiadzie z 2010 roku. Wybitny pianista zmarł 1 listopada w wieku 77 lat.
rozwiń zwiń