Brass Federacja - nowoorleańska energia w cyklu "Jazz.PL" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2023 19:00
Brass Federacja nawiązuje do tradycji nowoorleańskich brass-bandów, ale świadomie, niczym czary głosowe ich instrumentów, patrzy w przód i gra nie tylko tradycję, ale także muzyczne nowości. Zespół dęciaków wystąpił w cyklu "Jazz.PL". Zachęcamy do obejrzenia zapisu wideo koncertu.
Brass Federacja w cyklu Jazz.PL
Brass Federacja w cyklu "Jazz.PL"Foto: Cezary Piwowarski/PR

ZOBACZ WIDEO:

[źródło: YouTube/Dwójka - Program 2 Polskiego Radia]

Brass Federacja - rasowy brass-band, czyli zespół dęty, wszystkie wchodzące w skład zespołu instrumenty, począwszy od suzafonu poprzez puzony, baryton marszowy, trąbki, flugelhorn - należą do rodziny dętych blaszanych.

Brass Federacja zatrąbiła i zabębniła w składzie:

Maurycy Idzikowski, Artur Jargiło, Kuba Łupiński - trąbki
Szymon Białorucki, Grzegorz Pałka, Bartłomiej Łupiński - puzony
Piotr Wróbel - suzafon
Maciej Wojcieszuk, Wojciech Sobura - perkusja

Koncert poprowadzi Piotr Metz.

Czytaj także: Brass Federacja wystąpi w Jazz.PL. "Stawiamy na autorski repertuar".

Założycielem Federacji jest dęciakomaniak Piotr Wróbel - puzonista i suzafonista - który skrzyknął do tej formacji swoich znakomitych przyjaciół-dęciaków. Brass Federacja gra kompozycje lidera i kompozycje praktycznie wszystkich muzyków z zespołu. Grupa ma na koncie dwie płyty - "Go, Go, To Be On Time!" (Requiem Records, 2019) oraz "Poniatowski Mosteczek" (Soliton, 2022). Ostatnio rozgłos przyniosła im płyta z Janem Emilem Młynarskim pt. "Narkotyki".

Przedsylwestrowy koncert Brass Federacji w cyklu Jazz.PL!

Brasskoteki pod mostem

Jak każdy szanujący się brass-band - Brass Federacja często gra na ulicy, w cyklu m.in. Letnich Parad - muzycznych spacerów z instrumentami w dłoniach, podczas których rozgrzewa serce stolicy swoją grą w letnie popołudnia. Zawiązała się także tradycja Brasskotek - czyli plenerowych dyskotek, gdzie zamiast DJ-a imprezę rozkręca Brass Federacja. Zaczęło się to i odbywa się najczęściej pod mostem Poniatowskiego w Warszawie, gdzie muzycy Brass Federacji spędzali wieczorno-nocne pory weekendowe. Na tych Brasskotekach bawiły się całe Bulwary!

Koncerty w metrze, na rikszach i w morzu

Instrumenty dęte - dzięki swej mobilności i głośności bez użycia prądu, umożliwiają zagranie praktycznie wszędzie - i tak Brass Federacja grała na autobusie reklamującym Warsaw Summer Jazz Days, na rikszach na Nowym Świecie, w warszawskim metrze, na katamaranie w Gdańsku, w morzu (podczas festiwalu "Ostatni dzień lata" w Kopalinie), Kolejne realizacje na pewno przed nimi!

<<< Zobacz wszystkie koncerty z cyklu "Jazz.PL" >>>

Ze scenicznych sukcesów i wydarzeń można wymienić występ z Natalią Kukulską w Opolu - 7 minut na scenie z przekrojowym repertuarem Natalii, a także koncert w TVP Kultura z własnym, autorskim repertuarem. Zagrali na BrassWood Festival z L.U.C. w Sopocie, otworzyli festiwal Złota Tarka w 2021 roku.

***

Na koncert z cyklu "Jazz.PL" zapraszaliśmy w piątek (29.12) o godzinie 18.00.

mgc/mg

Czytaj także

Marcin Masecki gra przeboje Zygmunta Karasińskiego [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 19:00
Podczas tego wieczoru z cyklu "Jazz.PL" znakomity pianista, kompozytor i aranżer Marcin Masecki przypomniał twórczość pioniera polskiego jazzu – Zygmunta Karasińskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rodzina Pospieszalskich zaprasza na jazzowe kolędowanie [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 19:30
Przedświąteczna odsłona cyklu "Jazz.PL" rozbrzmiała kolędami w interpretacjach Rodziny Pospieszalskich. Najbardziej zapracowana w święta muzyczna rodzina zagrała w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego. Transmisja odbyła się w przedświąteczny, piątkowy wieczór 22 grudnia, na falach Programu 2 Polskiego Radia i w TVP Kultura, a także w formie streamingu wideo na dwójkowym Facebooku, kanale YouTube i stronie internetowej Dwójki. Przeżyjmy to jeszcze raz! 
rozwiń zwiń