Polski teatr biograficzny

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 22:30
"Rozmowy po zmroku" poświęciliśmy relacjom między życiorysami wielkich artystów a sztuką teatralną. Co tak fascynuje we wskrzeszaniu na scenie wielkich postaci naszej historii?
Audio
  • Polski teatr biograficzny (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Polski teatr biograficzny
Foto: kkessler83/sxc.hu/cc

W ostatnich latach na deskach polskich teatrów mogliśmy oglądać szereg spektakli inspirowanych biografiami wybitnych artystów. Ich bohaterowie to postaci o skomplikowanych, niejednoznacznych życiorysach, których sztuka pozostaje ważnym punktem odniesienia dla dzisiejszych twórców - Niżyński, Broniewski, Schulz, Szapocznikow, Komornicka. Czy to chwilowa moda czy głębsza tendencja w polskim teatrze? Gdzie kończy się teatr dokumentalny a zaczyna sceniczna fikcja? Jak ze zderzenia wizji reżysera, dramaturga i aktora wyłania się portret bohatera? Wreszcie - co tak fascynuje we wskrzeszaniu na scenie wielkich postaci naszej historii?

Relacjami biografii i sztuki teatralnej zajęliśmy się w "Rozmowach po zmroku",w których udział wzięli dramatopisarka Małgorzata Sikorska Miszczuk, szefowa projektu Chór Kobiet Marta Górnicka, dramaturg Bartosz Frąckowiak, aktor Grzegorz Mielczarek.

Audycję przygotował Jacek Wakar.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: TEATR
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strzępka i Demirski jak... Olga Lipińska?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2014 21:00
- Na premierze "Klątwy" obecna była Olga Lipińska. To nie przypadek. Oczywiście Strzępka i Demirski idą głębiej w krytyce systemu, tym razem kapitalistycznego - uważa zastępca redaktora naczelnego miesięcznika "Teatr" Kalina Zalewska. W "Sezonie na Dwójkę" mówiliśmy o współczesnym polskim teatrze politycznym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy świat potrzebuje kulturowego bojkotu Rosji?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2014 14:00
Jak w obecnej sytuacji politycznej ma wyglądać współpraca kulturalna pomiędzy Polską a Rosją? - Zwłaszcza teraz nie możemy odcinać Rosjanom dostępu do "świeżego powietrza" - mówiła w Dwójce Agnieszka Lubomira-Piotrowska. - Najgorsze jest tworzenie iluzji, że jest normalnie - ripostował Antoni Libera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szapocznikow. Stan nieważkości

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2014 09:59
"Szapocznikow" to kolejna po "Chopinie bez fortepianu" i "Wszyscy byli odwróceni" produkcją Centrali – wspólnego przedsięwzięcia Agencji Artystycznej GAP i Andergrand Media + Spektakle Michała Zadary. Premierowe spektakle odbędą się w kwietniu i maju w Warszawie i Wrocławiu.
rozwiń zwiń