X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Amerykańskie wampiry, czyli potęga literatury popularnej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 08:26
- "Miasteczko Salem" Stephena Kinga zostało odczytane przez wszystkich jako zapis życia codziennego małego miasteczka, w którym dzieje się coś złego - zwracał uwagę Robert Ziębiński w audycji o sposobach funkcjonowania i rozumienia literatury popularnej.
Audio
  • Dyskusja o literaturze popularnej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tancha

Stephen King, jak przekonywał gość Dwójki, jest przykładem autora, który wyskoczył ponad założony przez sobie cel: "zarabiać pieniądze i się dobrze bawić". Dowodzi tego choćby recepcja "Miasteczka Salem". - King wymyślił z kolegami: co by było, gdyby takiego Draculę wsadzić w amerykańską opowieść o małym, zamkniętym miasteczku. Czy Dracula przeżyłby w miałomiasteczkowej Ameryce lat 70.? I to była tak naprawdę jego pierwsza udana powieść, a wampir, który zjawia się tam na kształt Draculi, staje się wątkiem pobocznym - mówił Robert Ziębiński.

Prof. Jakub Zdzisław Lichański - którego wydana niedawno książka "Niepopularnie o popularnej. O narzędziach badań literatury" stała się punktem wyjścia Dwójkowej dyskusji - również zwracał uwagę na paradoks "poważnych tematów" tego rodzaju literatury. - Być może diagnozuje ona i opisuje w dziwny sposób zjawiska, które nas dotyczą. Które opisane w tzw. literaturze wysokiej musiałyby się odwołać do konkretnych nazwisk czy problemów.

Jak literatura popularna funkcjonuje we współczesnym świecie, w jaki sposób możemy o niej mówić i jak ją oceniać? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Kinga Michalska

Goście: prof. Jakub Zdzisław Lichański (znawca retoryki, literatury i publicystyki XX i XXI wieku oraz literatury popularnej; Wydział Polonistyki UW) oraz Robert Ziębiński (dziennikarz i krytyk medialny, autor książki o Stephenie Kingu "Sprzedawca strachu" oraz opowiadań publikowanych w "Nowej Fantastyce", właściciel i pomysłodawca portalu kulturalnego dzikabanda.pl) 

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 22.00

jp/mko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Leśmian w Iłży. Poeta nieodkryty i jego sekrety

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 20:26
- Iłża to miejsce "leśmianowskie", tajemnicze. To enklawa, która sprzyja zadumie i taką właśnie widział ją poeta. Tu pewne myśli, pomysły, projekty same przychodzą do głowy – mówił w Dwójce Paweł Nowakowski z Towarzystwa Naukowo-Historycznego w Iłży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znad papieru w stronę potomności. Korespondencja Marii Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 08:49
W audycji mówiliśmy o trudnej i intensywnej emocjonalnie relacji, której świadectwa odnajdujemy w listach słynnej pisarki ze Stanisławem Stempowskim czy Anną Kowalską.
rozwiń zwiń