Amerykańskie wampiry, czyli potęga literatury popularnej

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 08:26
- "Miasteczko Salem" Stephena Kinga zostało odczytane przez wszystkich jako zapis życia codziennego małego miasteczka, w którym dzieje się coś złego - zwracał uwagę Robert Ziębiński w audycji o sposobach funkcjonowania i rozumienia literatury popularnej.
Audio
  • Dyskusja o literaturze popularnej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Tancha

Stephen King, jak przekonywał gość Dwójki, jest przykładem autora, który wyskoczył ponad założony przez sobie cel: "zarabiać pieniądze i się dobrze bawić". Dowodzi tego choćby recepcja "Miasteczka Salem". - King wymyślił z kolegami: co by było, gdyby takiego Draculę wsadzić w amerykańską opowieść o małym, zamkniętym miasteczku. Czy Dracula przeżyłby w miałomiasteczkowej Ameryce lat 70.? I to była tak naprawdę jego pierwsza udana powieść, a wampir, który zjawia się tam na kształt Draculi, staje się wątkiem pobocznym - mówił Robert Ziębiński.

Prof. Jakub Zdzisław Lichański - którego wydana niedawno książka "Niepopularnie o popularnej. O narzędziach badań literatury" stała się punktem wyjścia Dwójkowej dyskusji - również zwracał uwagę na paradoks "poważnych tematów" tego rodzaju literatury. - Być może diagnozuje ona i opisuje w dziwny sposób zjawiska, które nas dotyczą. Które opisane w tzw. literaturze wysokiej musiałyby się odwołać do konkretnych nazwisk czy problemów.

Jak literatura popularna funkcjonuje we współczesnym świecie, w jaki sposób możemy o niej mówić i jak ją oceniać? Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzi: Kinga Michalska

Goście: prof. Jakub Zdzisław Lichański (znawca retoryki, literatury i publicystyki XX i XXI wieku oraz literatury popularnej; Wydział Polonistyki UW) oraz Robert Ziębiński (dziennikarz i krytyk medialny, autor książki o Stephenie Kingu "Sprzedawca strachu" oraz opowiadań publikowanych w "Nowej Fantastyce", właściciel i pomysłodawca portalu kulturalnego dzikabanda.pl) 

Data emisji: 11.12.2018

Godzina emisji: 22.00

jp/mko


Czytaj także

Leśmian w Iłży. Poeta nieodkryty i jego sekrety

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 20:26
- Iłża to miejsce "leśmianowskie", tajemnicze. To enklawa, która sprzyja zadumie i taką właśnie widział ją poeta. Tu pewne myśli, pomysły, projekty same przychodzą do głowy – mówił w Dwójce Paweł Nowakowski z Towarzystwa Naukowo-Historycznego w Iłży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znad papieru w stronę potomności. Korespondencja Marii Dąbrowskiej

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2018 08:49
W audycji mówiliśmy o trudnej i intensywnej emocjonalnie relacji, której świadectwa odnajdujemy w listach słynnej pisarki ze Stanisławem Stempowskim czy Anną Kowalską.
rozwiń zwiń