REKLAMA

Barbara Wysocka reżyseruje "Toscę"

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 09:02
W audycji przedstawiliśmy reportaż z przygotowań do premiery inscenizacji słynnej opery Giacomo Pucciniego w Teatrze Wielkim Operze Narodowej.
Audio
  • Przed premierą "Toski" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Plakat spektaklu
Plakat spektakluFoto: materiały prom./G. Śledź

"W polu miłosnym chęć samobójstwa pojawia się często: wywołuje ją cokolwiek" – pisał Roland Barthes. W "Tosce" samobójstwo popełnia ta, która kochała, gdy już wie, że zabiła oprawcę, ale nie ocaliła ukochanego. Podwójna śmierć to finał miłości uwikłanej w tryby polityki. Śpiewaczka i malarz, miłość i zbrodnia – ten mroczny klasyk o zakochanej kobiecie, która angażuje się w niebezpieczną grę z władzą, nie przestaje budzić wielkich emocji. 

Od swojej premiery w rzymskim Teatro Constanzi w 1900 roku opera ta nęci kolejnych reżyserów. Kim okaże się dzisiaj heroina gotowa targować się ze śmiercią o życie ukochanego? Kogo w niej usłyszy Barbara Wysocka – reżyserka, która w 2009 roku podbiła publiczność swoim brawurowym wystawieniem Zagłady domu Usherów wyróżnionym Paszportem "Polityki"? 

Premiera "Toski" w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w niedzielę 23 lutego b.r.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku (cykl "Przed premierą")

Przygotowała: Monika Zając

Goście: Barbara Wysocka (reżyser), Barbara Hanicka (scenograf), Tadeusz Kozłowski (dyrygent), Mickael Spadaccini (wykonawca partii Cavaradossiego), Mikołaj Zalasiński (Scarpia)

Data emisji: 21.02.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Czytaj także

Jerzy Dybał: mamy złoty czas, jeśli chodzi o polskie głosy operowe

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2019 14:00
Znany dyrygent i kontrabasista o opowiadał w Dwójce m.in. o swojej współpracy z Filharmonią Wiedeńską i obecnością polskich artystów na wiedeńskich scenach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Karol Kozłowski: partia Orfeo jest dla mnie jak balsam

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:57
- Głos mam z natury ruchliwy, ale też mam dosyć elastyczną i gęstą średnicę. Czuję się dobrze, śpiewając tę partię - mówił w Dwójce odtwórca tytułowej roli w operze "Orfeusz" Claudio Monteverdiego, która będzie mieć premierę w niedzielę, 24 lutego, na Zamku Królewskim w Warszawie.
rozwiń zwiń