Karol Kozłowski: partia Orfeo jest dla mnie jak balsam

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2019 11:57
- Głos mam z natury ruchliwy, ale też mam dosyć elastyczną i gęstą średnicę. Czuję się dobrze, śpiewając tę partię - mówił w Dwójce odtwórca tytułowej roli w operze "Orfeusz" Claudio Monteverdiego, która będzie mieć premierę w niedzielę, 24 lutego, na Zamku Królewskim w Warszawie.
Audio
  • Tenor Karol Kozłowski przed premierą "Orfeusza" w wykonaniu artystów Polskiej Opery Królewskiej (Poranek Dwójki)

Jak podkreślał Karol Kozłowski, partia Orfeusza to dla wielu tenorów wyzwanie i związane z tym obawy. On sam jednak bardzo dobrze czuje się w tej roli. - Monteverdi napisał tę partię w dość wąskim ambitusie undecymy. W dodatku spora jej część przebiega w dolnej średnicy głosu. Głos tenorowy rozwija się ku górze, tenory "żyją" dla swoich wysokich dźwięków, i czasami czują się nieswojo w niższej tessiturze oraz dole skali. Mówią, że ich dolne dźwięki tracą alikwoty i dźwięczność - tłumaczył gość Dwójki.

W inscenizacji "Orfeusza"w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie wystąpią artyści Polskiej Opery Królewskiej pod kierunkiem Krzysztofa Garstki. Spektakl pierwotnie przygotowywał dyrektor tej instytucji Ryszard Peryt. Prace przerwała  śmierć reżysera w styczniu b.r. W jakim stopniu udało się odwzorować jego koncepcję? Czy "Orfeusz" to opera, w której muzyka i tekst połączone zostały w idealnej proporcji? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Karol Kozłowski (tenor)

Data emisji: 19.02.2019

Godzina emisji: 8.30

pg/bch

Czytaj także

Aleksandra Kurzak: opera "Carmen" powinna mieć inny tytuł

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2019 13:23
- Według mnie to dzieło powinno nazywać się "Don José" - mówiła w Dwójce wybitna polska śpiewaczka, która wzięła udział w wykonaniu utworu Bizeta na scenie Metropolitan Opera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukryte znaczenia "Strasznego dworu"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 10:00
Gościem audycji "O wszystkim z kulturą" był prof. Jacek Kowalski, autor książki "Straszny dwór, czyli sarmackie korzenie Niepodległej".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryszard Peryt we wspomnieniach przyjaciół

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2019 08:53
Zapraszamy do wysłuchania opowieści o cenionym aktorze i reżyserze, twórcy inscenizacji oper barokowych, który zmarł w styczniu tego roku.
rozwiń zwiń