Jerzy Wójcik. Operator nurtu Polskiej Szkoły Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 09:51
- To mnie zawsze interesowało, żeby opowiadać o kondycji ludzkiej w sposób bardzo głęboki. Tak, żeby poruszać wszystko, co jest światem wewnętrznym człowieka - mówił w archiwalnym wywiadzie dla Dwójki zmarły 3 kwietnia Jerzy Wójcik, wybitny operator filmowy.
Audio
  • Jerzy Wójcik i diamenty Polskiej Szkoły Filmowej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Operator filmowy Jerzy Wójcik
Operator filmowy Jerzy Wójcik Foto: PAP/Leszek Szymański

Jerzy Wójcik pracował przy filmach autorstwa m.in. Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Kutza. W audycji przypomnieliśmy archiwalne fragmenty nagranej w 2009 roku rozmowy z operatorem z okazji zdobycia nagrody Złotych Orłów za całokształt twórczości. Współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej, która w latach 50. i 60. rozsławiła polskie kino na całym świecie, mówił w niej o swoich operatorskich doświadczeniach przy takich filmach jak m.in. "Popiół i diament", "Eroica" czy "Matka Joanna od Aniolów", a także o tym jak kształtowała się ich koncepcja wizualna.

W drugiej części audycji naszym gościem był prof. Marek Hendrykowski, filmoznawca, teoretyk kina i autor wydanej właśnie książki "Polska Szkoła Filmowa". Na czym polegał fenomen tego nurtu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Przygotowała: Anna Fuksiewicz

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Czytaj także

"Wojciech Has używał wyobraźni plastycznej, by opowiadać o świecie"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 07:00
- Tak wybierał fabuły, żeby dostarczały mu one okazji do tworzenia filmów wizyjnych, ale nie służyło to tylko efektownym zderzeniom czy rozwiązaniom plastycznym, ale opowieści o świecie, swoistej stylistyce Hasa pełnej melancholii - mówił o kinie słynnego reżysera prof. Tadeusz Lubelski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filmowy rysopis Jerzego Skolimowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:27
Znakomity polski reżyser 5 maja obchodził 80. urodziny. Była to dobra okazja do rozmowy o znaczeniu Jerzego Skolimowskiego zarówno dla polskiego, jak i światowego kina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje wybitny polski operator filmowy. Jerzy Wójcik miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:57
Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawiej - poinformował syn artysty Tomasz Wójcik. Wybitny operator filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej, miał 88 lat.
rozwiń zwiń