X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jerzy Wójcik. Operator nurtu Polskiej Szkoły Filmowej

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 09:51
- To mnie zawsze interesowało, żeby opowiadać o kondycji ludzkiej w sposób bardzo głęboki. Tak, żeby poruszać wszystko, co jest światem wewnętrznym człowieka - mówił w archiwalnym wywiadzie dla Dwójki zmarły 3 kwietnia Jerzy Wójcik, wybitny operator filmowy.
Audio
  • Jerzy Wójcik i diamenty Polskiej Szkoły Filmowej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Operator filmowy Jerzy Wójcik
Operator filmowy Jerzy Wójcik Foto: PAP/Leszek Szymański

Jerzy Wójcik pracował przy filmach autorstwa m.in. Andrzeja Wajdy, Andrzeja Munka, Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Kutza. W audycji przypomnieliśmy archiwalne fragmenty nagranej w 2009 roku rozmowy z operatorem z okazji zdobycia nagrody Złotych Orłów za całokształt twórczości. Współtwórca Polskiej Szkoły Filmowej, która w latach 50. i 60. rozsławiła polskie kino na całym świecie, mówił w niej o swoich operatorskich doświadczeniach przy takich filmach jak m.in. "Popiół i diament", "Eroica" czy "Matka Joanna od Aniolów", a także o tym jak kształtowała się ich koncepcja wizualna.

W drugiej części audycji naszym gościem był prof. Marek Hendrykowski, filmoznawca, teoretyk kina i autor wydanej właśnie książki "Polska Szkoła Filmowa". Na czym polegał fenomen tego nurtu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku 

Przygotowała: Anna Fuksiewicz

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Wojciech Has używał wyobraźni plastycznej, by opowiadać o świecie"

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2018 07:00
- Tak wybierał fabuły, żeby dostarczały mu one okazji do tworzenia filmów wizyjnych, ale nie służyło to tylko efektownym zderzeniom czy rozwiązaniom plastycznym, ale opowieści o świecie, swoistej stylistyce Hasa pełnej melancholii - mówił o kinie słynnego reżysera prof. Tadeusz Lubelski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filmowy rysopis Jerzego Skolimowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 13:27
Znakomity polski reżyser 5 maja obchodził 80. urodziny. Była to dobra okazja do rozmowy o znaczeniu Jerzego Skolimowskiego zarówno dla polskiego, jak i światowego kina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie żyje wybitny polski operator filmowy. Jerzy Wójcik miał 88 lat

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 11:57
Jerzy Wójcik zmarł 3 kwietnia w Warszawiej - poinformował syn artysty Tomasz Wójcik. Wybitny operator filmowy, współtwórca polskiej szkoły filmowej, miał 88 lat.
rozwiń zwiń