Historyk: wybory 4 czerwca przekreśliły ustalenia Okrągłego Stołu

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 12:15
- Gdyby wszystko to, co wynegocjonowano przy Okrągłym Stole, zostało literalnie wykonane, to gen. Jaruzelski byłby prezydentem Polski do połowy lat 90. Tu chyba dochodzimy do sedna przełomowości wyborów czerwcowych - mówił w Dwójce dr Piotr Brzeziński z gdańskiego oddziału IPN.
Audio
  • Fakty i mity dotyczące wyborów 4 czerwca 1989 (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Wybory 1989 r.
Wybory 1989 r. Foto: PAP/JANUSZ MAZUR

4 czerwca 1989 roku przeprowadzono pierwszą turę wyborów do Sejmu i Senatu.

Ówczesny premier Mieczysław F. Rakowski zanotował: "Jest źle. Jeśli 10 mln ludzi posłucha wezwań opozycji, to wszyscy przepadniemy. Partia jest nadal w defensywie".

4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

Tow. Czesław Kiszczak: "Przeciwnik ostro walczył od początku do końca, posługując się różnymi środkami. My działaliśmy w białych rękawiczkach, nie wykorzystując nawet ewidentnych okazji. Wyniki wyborów przeszły oczekiwania opozycji. Zaszokowały, nie wie, jak się zachować. Wybory do Senatu to nasza całkowita klęska".

Obie te opinie pochodzą z tajnych dokumentów Biura Politycznego i Sekretariatu Komitetu Centralnego PZPR.

Z kolei Lech Wałęsa w książce "Droga do prawdy. Autobiografia" napisał: "4 czerwca, w samo południe, wybraliśmy nową Polskę. Komuniści dostali czerwoną kartkę. Tym razem ten kolor nie mógł ich cieszyć. W zasadzie zostali wyrzuceni z boiska".

Czy rzeczywiście? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji o faktach i mitach dotyczących wyborów 4 czerwca '89.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Hanna Maria Giza

Goście: prof. Andrzej Paczkowski (historyk, Instytut Studiów Politycznych PAN), dr Piotr Brzeziński (historyk, oddział IPN w Gdańsku)

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 22.00

pg/jp

Czytaj także

"A wszystkie twarze były szczere". Wspomnienie o Jacku Kaczmarskim

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2019 10:23
W dniu 15. rocznicy śmierci wybitnego poety i pieśniarza, audycję "Rozmowy po zmroku" poświęciliśmy jego życiu i twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Miller: dziennikarstwo to opowiadanie wspólnych historii

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 11:42
- Na każdy etapie trzeba sobie postawić to pytanie: czym jest dziennikarstwo? My mówimy, że służy ono podtrzymywaniu więzi społecznych. Gdy mamy historię zbyt psychologiczną, zbyt skomplikowaną, to zajmuje się tym literatura. Społeczeństwo chce natomiast słuchać historii, które mają dla nas wspólnie znaczenie - mówił założyciel Laboratorium Reportażu na UW.
rozwiń zwiń