Fryderyk Chopin i pisarze

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 14:18
Tematem "Rozmów po zmroku", przypadających dokładnie w 170. rocznicę śmierci kompozytora, były jego relacje z polskimi mistrzami słowa epoki romantyzmu.
Audio
  • Fryderyk Chopin i pisarze (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Fryderyk Chopin - fot. obrazu namalowanego przez P. Schicka.
Fryderyk Chopin - fot. obrazu namalowanego przez P. Schicka.Foto: Polona

shutterstock GSand 1200.jpg
Prof. Skowron: ten list wzbogaca wiedzę biograficzną o Chopinie

Julian Ursyn Niemcewicz w swoich "Pamiętnikach" pisał: "Obchód Bożego Ciała zwyczajny [...] Obiad u generała Kniaziewicza, na którym był Mickiewicz i Chopin, jeden z pierwszych pianistów w Europie, wesoły, dowcipny, umiejący przedrzeźniać każdego, bawił nas wyśmienicie". Z kolei Juliusz Słowacki w jednym z listów do matki wspominał: "U Straszewicza był drugi wieczór, ale nudziliśmy się śmiertelnie. [...] Pod koniec jednak Szopen upił się i prześliczne rzeczy improwizował na fortepiano".

Jednak Fryderyk Chopin nie tylko udzielał się towarzysko na spotkaniach literatów, lecz także korespondował przez całe życie z przyjaciółmi-pisarzami. Jego listy - przez lata niedoceniane i traktowane wyłącznie jako źródło informacji - dziś są na nowo odkrywane m.in. ze względu na swoje niezwykłe walory literackie. Talent do barwnego i dowcipnego opisywania rzeczywistości Chopin przejawiał już od najmłodszych lat, czego dowodem "Kuryer Szafarski" - pastiszowa wersja "Kuriera Warszawskiego". Pragnienie ujmowania myśli w słowa towarzyszyło mu przez całe życie i choć zasłynął jako geniusz fortepianu, nie można zapominać o jego umiejętnościach literackich. Zapiski z osobistego sztambucha Chopina (tzw. Albumu - dziennika stuttgarckiego) ukazują doskonałą znajomość tradycji i konwencji kulturowych oraz świadome nawiązywanie do twórczości barokowych poetów czy "Dziadów" Adama Mickiewicza. Osobowość i twórczość kompozytora były z kolei inspiracją dla romantycznych pisarzy - Mickiewicz namawiał go do stworzenia opery, do której napisałby libretto, a dla Norwida muzyka Chopina stanowiła podstawę filozoficzno-estetycznej koncepcji sztuki.

O relacjach Fryderyka Chopina z romantycznymi poetami (Adamem Mickiewiczem, Juliuszem Słowackim, Cyprianem Kamilem Norwidem, Stefanem Witwickim, Józefem Bohdanem Zaleskim), bogatej korespondencji z pisarzami, sukcesach twórczych w kręgach towarzyskich, ale też własnych talentach i umiejętnościach literackich kompozytora opowiadali w audycji prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska i prof. Andrzej Fabianowski z Zakładu Literatury Romantyzmu Wydziału Polonistyki UW. Fragmenty "Kuriera Szafarskiego" i "Dziennika stuttgarckiego" Fryderyka Chopina przeczytał Zbigniew Zamachowski.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała:  Kinga Michalska

Goście: prof. Ewa Hoffmann-Piotrowska i prof. Andrzej Fabianowski (Zakład Literatury Romantyzmu Wydziału Polonistyki UW)

Data emisji: 17.10.2019

Godzina emisji: 21.30

pg/am

Czytaj także

Szymon Nehring: powrót do takiego Chopina to ciekawe doświadczenie

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2019 12:05
- Teraz gram głównie Chopina późnego, dlatego chętnie wrócę do tych wczesnych utworów. To są eksperymenty, które czasem nie są jeszcze poparte doświadczeniem i pełnym przekonaniem o tym, co się pisze. Jest to jakże ważne dla każdego kompozytora czy wykonawcy, żeby właśnie eksperymentować i nie bać się tego robić - mówił w Dwójce pianista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Wojciechowski: rocznica śmierci Chopina to zawsze szczególny dzień dla NIFC

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2019 12:25
- Od 14 lat staramy się wpisywać w tę tradycję wykonywania życzenia Fryderyka Chopina, czyli Requiem d-moll Mozarta. Oczywiście począwszy od uroczystości pogrzebowych kompozytora z 1849 roku po dziś dzień staramy się to kultywować - mówił w Dwójce Piotr Wojciechowski z Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń