Polskie Radio
Section05
Maja Kluczyńska

PR24 Technologia w służbie kultury. Innowacyjna aplikacja pozwala malować jak wielcy mistrzowie

- Udało nam się odtworzyć narzędzia używane przez artystów: farby zachowują się jak prawdziwe farby olejne, a pędzle jak prawdziwe pędzle, tylko od naszej cierpliwości zależy, co nam się uda stworzyć - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Latoś, artysta i pomysłodawca aplikacji GLAZE. - W tej chwili młode pokolenie nie wyobraża sobie świata bez telefonu, technika jest wszędzie, dlaczego więc nie wejść z tym do muzeum? To krok odważny, ale nie niebezpieczny - dodał Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji Zamek Królewski o muzealnych zajęciach z wykorzystaniem GLAZE. 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska edukacja KULTURA

PR24 Venclova z nagrodą im. Herberta. Maria Dzieduszycka: pięknie mówił o znaczeniu jego twórczości

- Bardzo ważne było to, co Tomas Venclova mówił o znaczeniu twórczości Herberta dla niego i jego rówieśników w latach 60. i 70. - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka. Nawiązała w ten sposób do wyróżnienia litewskiego poety nagrodą im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska literatura

PR24 Dystans, ironia, humor. filmowy festiwal przypomni twórczość "Maklaka"

- Unikanie czerwonego dywanu spowodowało zbudowanie w Zdzisławie Maklakiewiczu naturalnej potrzeby kontaktu nie z elitami, tylko z prawdziwym człowiekiem - przypomniał w Polskim Radiu 24 Stanisław Pieniak, scenarzysta i dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Maklaka i Jego przyjaciół. Gościem audycji była także dyrektor festiwalu Edyta Brzozowska-Markiewicz, która opowiadała o programie wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska

PR24 Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii i troski o pamięć

- W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Polaków. Powieść Elizy Orzeszkowej pozwala wrócić do tej historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta. - "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii, troski o pamięć, w pewnym sensie jest przyczynkiem do dyskusji, jak ważna jest pamięć dla budowania wspólnoty - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Kolarski Maja Kluczyńska Narodowe Czytanie 2023

PR24 "Herbertiada". Kołobrzeski przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów

Od 2000 roku w Kołobrzegu - nieprzerwanie - organizowany jest Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" - jedyne takie wydarzenie w Polsce. O szczegółach mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni i organizatorka "Herbertiady".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA poezja literatura czytelnictwo Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska

Rusza Festiwal Re:tradycja. Karolina Waszczuk: kultura tradycyjna jest niezwykle ciekawa

- Przez te wszystkie lata festiwal ewoluował, dostrzegaliśmy potrzeby zmian i ukierunkowania festiwalu (…). Odeszliśmy troszeczkę od części historycznej, bardziej widocznej w pierwszych edycjach festiwalu i skupiliśmy się na kulturze tradycyjnej, która jest bardzo bogata, ma wiele wątków, wiele możliwości prezentacji i jest niezwykle ciekawa, tu dostrzegliśmy wartość - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Waszczuk, organizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska kultura ludowa Lublin

Anioły rzemiosła. Szansa na zaistnienie dla twórców rękodzieła

- Trzeba chwytać i spełniać swoje marzenia, Pomyślałam, że trzeba się podzielić tym, czym mogę - czyli znajomością sfer medialnych i branży, i trzeba stworzyć warunki, by ci twórcy znakomici nieznani twórcy mogli zaistnieć - mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Łapińska, twórczyni konkursu Anioły Rzemiosła dla nieznanych twórców rękodzielniczych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska rzemiosło rękodzieło

PR24 "Weekend kulturalny". Historyczne atrakcje Mazowsza w Muzeum Starożytnego Hutnictwa

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowickiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie opowiada o jednym z najstarszych ośrodków hutniczych w Europie, datowanym na czasy kultury przeworskiej. To miejsce pełne tajemnic odkrywanych przez archeologów, które prowadzi także działania edukacyjne. O działalności MSHM opowiadają w Polskim Radiu 24 dyrektor placówki Dorota Słowińska-Kamasa i archeolog Marcin Woźniak.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska KULTURA archeologia mazowieckie regiony

PR24 "BohaterON. Włącz historię" 2023. Łesiuk-Krajewska: trzy filary kampanii to pamięć, edukacja i pomoc

- To jest ten czas, kiedy możemy im pokazać, czym jest dla nas Powstanie Warszawskie i to, czego dokonali 79 lat temu - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska o tegorocznej odsłonie akcji "BohaterON. Włącz historię". Jak dodała, w tym roku kampania będzie trwała dłużej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski Maja Kluczyńska BohaterON społeczeństwo Polskie Radio 24

Powstanie Warszawskie w fotografii. Michał Komuda zachęca do udziału w konkursie "Pamięć »W« kadrze"

- To zdjęcie musi mieć to coś, czym będzie wyróżniało się spośród setek innych zgłoszonych prac, ale również musi opowiadać historię. To nie może być wyłącznie obrazek. Musi być zaawarty przekaz w tym zdjęciu - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk Michał Komuda, zapraszając do udziału w konkursie fotograficznym "Pamięć »W« kadrze".
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska fotografia Powstanie Warszawskie

PR24 "Moje serce w Warszawie" pamięci powstańców. Piotr Blak: nie chcieliśmy nagrać płyty patetycznej

- Przyświecały nam dwie idee: pierwsza, by ta płyta nie była patetyczna, wojskowa - mówił w Polskim Radiu Piotr Blak z zespołu Sorry Boys o płycie poświęconej Powstaniu Warszawskiemu. - Drugą rzeczą, na której mi zależało, było to, aby pozostawić po sobie jakąś wartość - dodał. Jak mówił, w albumie są piosenki inspirowane autentycznymi historiami życia członków jego rodziny, powstańców warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Warszawskie kultura masowa Maja Kluczyńska

PR24 "Kropla kolorowego atramentu" w szarej codzienności. Festiwal lekkiej kultury w Płocku

- Wyniki badań stanem psychicznym młodzieży są bardzo złe. Myślę, że jeżeli możemy wlać kroplę kolorowego atramentu do mętnej szaro-czarnej kultury i zmienić jej obraz o parę procent na bardziej pozytywny, to to jest dobry kierunek - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleksander Pietrzak, współorganizator i dyrektor artystyczny Festiwalu Sztuki Pozytywnej w Płocku.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska FILM TEATR komedia kabaret

"Rozmowa Kulturalna". Propozycje programowe Centrum Myśli Jana Pawła II

Ruszyła rekrutacja do programu stypendialnego m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Od 23 czerwca do 31 lipca 2023 uczniowie warszawskich szkół (począwszy od ukończonej trzeciej klasy szkoły podstawowej) mogą ubiegać się o stypendia m.st. Warszawy im. Jana Pawła II. Rekrutacja dla studentów przypada jesienią. O szczegółach programu i działalności Centrum Myśli Jana Pawła II mówił w Polskim Radiu 24 Bartłomiej Miąsko, specjalista ds. projektów edukacyjnych placówki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa film polski filmoteka narodowa

PR24 Kolejna edycja Ladies Jazz, festiwalu "skrojonego na Gdynię". Kto wystąpi w tym roku?

The Manhattan Transfer, Lizz Wright, Anna Maria Jopek, Ewa Bem, Krystyna Prońko - to tylko niektóre z artystek, które wystąpią na tegorocznym Ladies Jazz Festival. O tym, skąd wziął się festiwal i jakich jeszcze atrakcji można się spodziewać w tym roku, w Polskim Radiu 24 opowiadał jeden z organizatorów imprezy, Maciej Farski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska MUZYKA muzyka rozrywkowa