Polskie Radio
Section05
Maja Kluczyńska

Dziedzictwo przyłączenia Śląska do Polski - setna rocznica

- W tym roku po raz pierwszy obchodzimy święto - Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Zostało ono ustanowione właśnie po to, żeby się przebić do ogólnopolskiej świadomości z wielkim dziedzictwem i ważną historią tych powstań - drogi Ślązaków, by Śląsk do macierzy, do Polski przywrócić - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Kirejczyk (dyrektor Biura Programu "Niepodległa"). 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska Śląsk Niepodległa historia Polski Polskie Radio 24 POLSKA

"Wschód Kultury 2022". Lublin zaprasza na koncerty, wystawy i spotkania literackie

W Lublinie rusza kolejna odsłona festiwalu "Wschód Kultury 2022". - Staramy się eksplorować jak najszerzej różnego rodzaju zjawiska dźwiękowe. Zapraszamy zarówno prekursorów gatunków muzycznych, jak i inspirujących debiutantów, wschodzące gwiazdy - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Wojciechowska dyrektorka festiwalu. Oprócz muzyki w programie również wystawy oraz spotkania literackie.                
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA Partnerstwo Wschodnie Rzeszów Lublin Białystok Maja Kluczyńska

100. rocznica przyłączenia Śląska do Polski. Wojciech Kirejczyk: odzyskanie niepodległości przez Polskę to był wieloletni proces

20 czerwca po raz pierwszy w historii obchodzony był Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nowe święto państwowe ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i czcić ich bohaterskich uczestników. O wydarzeniach związanych z obchodami 100. rocznicy przyłączenia części Górnego Śląska do Polski mówili w Polskim Radiu 24 Maria Czarnecka, dyrektor Muzeum Śląskiego, i Wojciech Kirejczyk, dyrektor Biura Programu "Niepodległa".
Zobacz więcej na temat:  religia Polskie Radio 24 historia Polski POLSKA Maja Kluczyńska Śląsk Górny odzyskanie niepodległości

PR24 Historia polskiego internetu w filmie. Czajka: nie umiemy docenić, jak to zmieniło wszystko

- Pamiętam, że się wchodziło na te strony, czegoś się szukało. Nie mam doświadczenia, że "pamiętam, jak pierwszy raz wszedłem do internetu", jak jeden z moich bohaterów - powiedział w Polskim Radiu 24 Łukasz Czajka, reżyser filmu "Bezkrwawa rewolucja. Krótka historia internetu w Polsce".  - Myślę, że dzisiaj jeszcze nie jesteśmy jeszcze w stanie docenić tego, jak to zmieniło wszystko - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM internet nowe technologie Maja Kluczyńska

PR24 "Zawsze chciałam zaśpiewać te piosenki". Nula Stankiewicz o płycie "Śpiewam"

- Te piosenki nie mieściły się w programach, które prezentowaliśmy naszej publiczności. Śpiewaliśmy je jakoś pojedynczo, wybrane fragmenty, wybrane utwory. Postanowiliśmy je złożyć w całą płytę - mówiła w Polskim Radiu 24 Nula Stankiewicz, wokalistka. Gościem audycji był także współtwórca płyty "Śpiewam" Janusz Strobel, muzyk i kompozytor.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Janusz Strobel MUZYKA płyta KULTURA

PR24 Dzień Dziecka z Muzeum Historii Polski. "Połączyliśmy dwie dziedziny nauki"

- Będziemy mieć zadania związane z historią polskiego muzealnictwa. Tam będziemy się starali pokazać naszym młodym odbiorcom, jakimi dziedzinami interesują się muzea, jakie eksponaty można w nich znaleźć. Będziemy obcować również ze sztuką - jest przygotowany punkt, na którym trzeba będzie ułożyć pewien obraz związany z historią i botaniką - mówiła w Polskim Radiu 24 Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego MHP).  
Zobacz więcej na temat:  KULTURA SZTUKA Polskie Radio 24 galeria Warszawa Maja Kluczyńska Muzeum Historii Polski wystawa muzeum dzień dziecka

Koordynator Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK: 50 gości specjalnych urządzi ok. 200 pokazów

- Warsztaty, eksperymenty i wykłady zaprezentuje 50 gości specjalnych, ale tych pokazów jest zdecydowanie więcej, to jest ok. 200 pokazów. Proszę pamiętać, że piknik naukowy to wydarzenie nie tylko dla dzieci - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Koordynator Pikniku Naukowego Polskiego Radia i CNK Iwona Kamińska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kuba Marcinowicz Maja Kluczyńska POLSKA Polskie Radio Centrum Nauki Kopernik Piknik Naukowy Piknik Naukowy 2022 społeczeństwo NAUKA woda

31. Festiwal Mozartowski. Alicja Węgorzewska: trzeba rozwijać modę na Mozarta

- Nasze grono odbiorów stale rośnie - sprzedaż biletów na Festiwal Mozartowski jest absolutnie rekordowa, co pokazuje, że po okresie pandemii wszyscy tęsknią za wydarzeniami - poinformowała na antenie Polskiego Radia 24 Alicja Węgorzewska, dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Alicja Węgorzewska Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska filharmonia narodowa regiony Warszawa mazowieckie Warszawska Opera Kameralna MUZYKA muzyka klasyczna Wolfgang Amadeusz Mozart