Śladem mistrza Pokornego

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 07:00
Na całym Górnym Śląsku można natknąć się na Boże Męki - przydrożne kamienne krzyże, opatrzone podpisem Karla/Karola Pokornego. Takie krzyże są stałym elementem górnośląskiego pejzażu, jednak rzeźby kamieniarza-rzeźbiarza z Katowic wyróżniają się starannością wykonania i ciekawymi rozwiązaniami kompozycyjnymi.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: NAC

owzk30.03.png
Józef Wilkoń: usterki mają swój wdzięk

Posłuchaj
29:03 Rozmowy po zmroku 6.04.2021.mp3 Śladem mistrza Karola Pokornego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Prace Pokornego od lat tropi etnograf dr Maria Lipok-Bierwiaczonek. Jej opowieść o pracach pokornego to równocześnie opowieść o dziejach Górnego Śląska. W jej towarzystwie odwiedzimy kilka miejsc, gdzie znajdują się do dziś rzeźby katowickiego mistrza.

Goście: dr Maria Lipok-Bierwiaczonek – etnolog, Jacek Kuczowic – znawca górnośląskiej tradycji, autor strony dotyczącej przydrożnych kapliczek.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Jakub Kukla

Data emisji: 6.04.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

"Jakob von Gunten" czyli opowieść przeciw służbie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 21:30
Do księgarń, po przeszło trzydziestu latach i pod nieco zmienionym tytułem, powróciła jedna z pierwszych książek Roberta Walsera – "Jakob von Gunten. Dziennik" w przekładzie Małgorzaty Łukasiewicz. Po nie tak dawno opublikowanym "Zbóju" i "Mikrogramach" sprzed kilku lat ta książka przypomina polskiej publiczności jednego z najciekawszych XX-wiecznych pisarzy szwajcarskich.
rozwiń zwiń