Laureaci architektonicznego Nobla

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 13:30
W audycji "Rozmowy po zmroku" rozmowa poświęcona twórczości tegorocznych laureatów Nagrody Pritzkera - założycielom francuskiego biura Lacaton&Vassal.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Roman Motizov

Posłuchaj
30:14 Rozmowy po zmroku Dwójka 13 kwiecień 2021 21_28_50.mp3 Rozmowa o twórczości tegorocznych laureatów Nagrody Pritzkera (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Anne Lacaton i Jean-Philippe Vassal są m.in. twórcami przemiany osiedla Grand Parc w Bordeaux, za które otrzymali Nagrodę Miesa van der Rohe w 2019 roku. Projektując mieszkania prywatne i socjalne, instytucje kulturalne i akademickie, przestrzenie publiczne i rozwój miast, Lacaton i Vassal nadają nowy sens zrównoważonemu rozwojowi. Trzymając się zasady "nigdy nie burz", podejmują powściągliwe interwencje w celu unowocześnienia zastanej struktury, jednocześnie pozwalając zachować trwałe właściwości budynku. Według znawców, twórczość Lacaton&Vassal jest otwarciem nowego rozdziału w myśleniu o architekturze.

Goście: 

Agata Twardoch - architektka i urbanistka związana z Wydziałem Architektury Politechniki Śląskiej, współprowadzi pracownię projektową 44STO. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania, autorka m. in. książki "System do mieszkania".

Michał Duda z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Przygotowała:  Aldona Łaniewska-Wołłk

Data emisji: 13.04.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Wieża Eiffla - najbardziej rozpoznawalna budowla na świecie

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 05:40
- Wznoszę dla Paryża, dla Francji, dla świata tę oto wieżę ze stali. Będzie to najwyższa wieża na świecie - mówił inżynier Gustave Eiffel, projektant słynnej paryskiej budowli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szkocja - kamienne szeregowce z kolorowymi drzwiami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:22
Szkocja stereotypowo kojarzy się nam ze szkocką kratą, zamkami i rudzielcami. W Czwórce sprawdzamy jak się mieszka w Edynburgu czy Glasgow. 
rozwiń zwiń