Alaska. Na dwóch mieszkańców przypada tu jeden niedźwiedź

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 12:00
Alaska. Kraina, która może pochwalić się najdłuższą nocą i najdłuższym dniem, jest największym stanem Ameryki. - Temperatury minus 15 stopni i zaspy śniegu, to tutaj codzienność. Śnieg utrudnia życie kierowcom, dlatego wymienili samochody na samoloty. Częściej niż znaki drogowe można tutaj spotkać znaki informujące o tym jak zachować się na wypadek spotkania z niedźwiedziem - mówi podróżniczka i fotograf Edyta Chrząszcz.   
Audio
  • W audycji sprawdzamy jak się mieszka na Alasce (Stacja Alaska/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Gustavo Frazao
ekologia bohater 1200.jpg
Nowinki technologiczne, które pomogą dbać o planetę

Stany Zjednoczone kupiły Alaskę od Imperium Rosyjskiego 30 marca 1867 roku za 7,2 mln dolarów amerykańskich, czyli za około 4,7 USD za kilometr kwadratowy lub 2 centy za akr. Ten region nazywa się często ostatnią rubieżą. Nazwa Alaski wywodzi się od rodzimego amerykańskiego wyrażenia, które oznacza "obiekt, do którego skierowane jest działanie morza". Jest tam około 100 tys. lodowców, które pokrywają 5 proc. powierzchni Alaski.

Posłuchaj

25:09 _PR4_stacja_alaska_all_2020_12_25-11-07-42.mp3 W audycji sprawdzamy jak się mieszka na Alasce (Stacja Alaska/Czwórka)

- Średnia zimowa temperatura na Alasce to -12 stopni, ale zdarzają się mrozy do -50. Pokrywa śniegu wynosi średnio 3 metry, jednak może dochodzić nawet do 12 - mówi gość audycji. - Przed zimą mieszkańcy robią wszystko, żeby się do niej dobrze przygotować. W czasie jej trwania funkcjonują większe miasta, a do mniejszych osad dostać się można tylko drogą powietrzną.

Praktycznie w każdej rodzinie znajdziemy tam licencję pilota, a małe samolociki stanowią główne źródło transportu. Doskonale jest rozwinięte rybołówstwo i łowiectwo. Mieszkańcy z reguły się znają, mają do siebie zaufanie i pamiętają o pomocy sąsiedzkiej.

- Jest taka zasada, że robiąc zapasy dla siebie musimy zapewnić zapasy również sąsiadowi, na wypadek gdyby się coś u niego stało - wyjaśnia podróżniczka. - Alaska jest pięć razy większa od Polski. Gęstość zaludnienia wynosi 2 os/km 2, a zamieszkuje ją 700 tysięcy ludzi. Więc to są głównie pustkowia. Tylko przy większych miastach mamy skupiska ludzi, dlatego tak ważna jest pomoc sąsiedzka.

TYSIĄC DOLARÓW dla każdego mieszkańca - czy warto ZAMIESZKAĆ na ALASCE? / Podróże Busem Przez Świat


Alaskę zamieszkują Innuici i inne grupy etniczne, ale też mieszanka narodowościowa z różnych krajów, w której przeważają Amerykanie. Znajdziemy tam również naszych rodaków. Obecnie na Alasce mieszka około 17 tysięcy Polaków.  

- W kontaktach z rdzenną ludnością nie powinniśmy używać określenia "eskimo", bo dla nich to jest obraza. W języku potocznym oznacza to "pożeracze surowego mięsa" - tłumaczy Łukasz Nowak z Klubu podróżniczego "Soliści". - Innuici mają bardziej skośne oczy, mocniej zaznaczone kości policzkowe i spore nosy. Chodzą w tradycyjnych futrach, w różnych kolorach i różnych przeszyciach w zależności od kultury danego plemienia i posiadanego statusu. Do tego futrzane rękawiczki i skórzane buty. Jednak coraz częściej ubierają się tak jak my.

Jak mówi nasz gość klasyczny zestaw dla wszystkich mieszkańców Alaski to: samolot, kurtka moro, broń krótka i broń długa.

Posłuchaj także:

Alaska, to również zorze polarne. Obserwując to zjawisko poza miastem, gdzie jest cicho i ciemno, można usłyszeć, że zorza polarna szumi. Można zobaczyć jak bardzo jest ruchoma i tańcząca, a jej kolory mienią się od zieleni, przez fiolet do różu.

Poza zorzą polarną ta kraina słynie z niedźwiedzi. Dlatego na każdym kroku możne znaleźć informacje jak się zachować na wypadek spotkania z nimi. - Jest ich bardzo dużo, mówi się nawet, że na dwóch mieszkańców przypada jeden niedźwiedź, chociaż niektórzy twierdzą, że te statystki są zaniżone - mówi Edyta Chrząszcz. - Więc o spotkanie z nimi jest nietrudno. Oprócz niedźwiedzi brunatnych, Alaskę zamieszkują również niedźwiedzie grizzly i polarne.

***

Tytuł audycji: Stacja Alaska 

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Paweł Jaskulski (UW), Edyta Chrząszcz (podróżniczka, fotograf), Łukasz Nowak (Klubu Podróżniczy "Soliści") 

Data emisji: 25.12.2020

Godzina emisji: 11.07

aw


Czytaj także

Michał Woroch o Wheelchair Trip: nie wybieraliśmy łatwych rozwiązań. Ta wyprawa miała być wyzwaniem

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2019 19:16
Michał Woroch i Maciej Kamiński poruszają się na wózkach, ale ich niepełnosprawność nie była problemem, by przejechać od Ziemi Ognistej po Alaskę. Podróżowali specjalnie zaprojektowanym autem. W trakcie 371 dni przejechali ponad 65 tys. kilometrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót do domu na święta. Co nas czeka?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 08:30
Tegoroczne święta będą z pewnością inne niż dotąd. Sprawdzamy czy bez problemów migranci odwiedzą rodziny w Polsce i czy bezpiecznie powrócą np. do pracy za granicą. 
rozwiń zwiń