Szkocja - kamienne szeregowce z kolorowymi drzwiami

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:22
Szkocja stereotypowo kojarzy się nam ze szkocką kratą, zamkami i rudzielcami. W Czwórce sprawdzamy jak się mieszka w Edynburgu czy Glasgow. 
Edynburg w Szkocji
Edynburg w SzkocjiFoto: Shutterstock/Anton Ivanov

shutterstock meksyk ulica 1200.jpg
Meksyk. Ulice jak tęcze, a w domach skrzaty?

W Szkocji mamy wiele tradycyjnych domów. To budynki z kamienia, dlatego, że był to najbardziej dostępny na tym terenie materiał. - Kamienne domy są chłodne zimne i wilgotne, jak większa część Szkocji - mówi Dariusz Latuszkiewicz, przewodnik. - Współcześnie takie domy stawia się bardzo rzadko, raczej używa się nowoczesnych materiałów, żeby taki dom ocieplić - dodaje. 


Posłuchaj
05:30 czwórka stacja kultura 6.04.2021 szkocja.mp3 Jak mieszkają Szkoci? (Stacja Kultura/Czwórka)

 


Tradycyjny szkocki dom kształtem przypomina chałupy wiejskie z Polski, z tą różnicą, że wybudowany jest z kamienia, a dach ma kryty łupkiem, czyli również kamieniem Dariusz Latuszkiewicz


Domy stawiane dziś wykonane są najczęściej z materiałów współczesnych, ale rozmiar i kształt zdecydowanie różnią się od tego co znamy z Polski. - Jeśli ktoś jest zamożny, to stawia dom wolnostojący. Jeśli ma mniej pieniędzy, to stawia bliźniak. Najczęściej w miastach stawia się budynki szeregowe - podkreśla rozmówca Weroniki Puszkar. - To charakterystyczna zabudowa: całe rzędy szeregowców, bliźniaczo do siebie podobnych, wąskich z małym ogródkiem z przodu i nieco większym z tyłu - opowiada. 


Alaska shutter 1200 Gustavo Frazao.jpg
Alaska. Na dwóch mieszkańców przypada tu jeden niedźwiedź

Posłuchaj także:


- Na fasadach szkockich domów dominują przeróżne odcienie beżów i żółci. Bardzo często szkockie domy są otynkowane, w przeciwieństwie do domów angielskich, budowanych z cegły klinkierowej, której się nie tynkuje - wyjaśnia przewodnik. 

Dziś domy w Szkocji wyglądają podobnie, jak w całej reszcie Europy. - Całej Wielkiej Brytanii ludzie lubią kupować przedmioty na targach staroci albo w sklepach z używanymi meblami - mówi rozmówca Czwórki. - W niektórych domach mnóstwo jest wiktoriańskich i edwardiańskich wstawek, które czasem się dobrze komponują ze współczesnymi meblami, a czasem nie. To są różnego rodzaju półeczki, obramowania kominków, szafki, zegary, wieszaki na ubrania, rzeczy drobne, ale tworzone specyficzny klimat - wymienia. 

To co zaskakuje wielu turystów to wielkość szkockich domów. Z zewnątrz wyglądają na całkiem małe, ale gdy wejdziemy do środka to okazuje się, że miejsca jest pod dostatkiem. 

Cały świat (poza innymi krajami Wielkiej Brytanii i brytyjskimi koloniami) zaskakują szkockie krany. - Działa tam stary brytyjski system hydrauliczny czyli osobny kran z ciepłą wodą i osobny z zimną. Z "ciepłego" kranu leci wrzątek, z "zimnego" lodowata woda. A to jak to połączymy pozostaje nie lada wyzwaniem - opowiada przewodnik. 

W Szkocji inne są też wtyczki do kontaktu. Wyjeżdżając tam warto zaopatrzyć się w przejściówkę. 

- W domach szkockich charakterystyczne są też drzwi. Często widzimy zdjęcia identycznych domów w zabudowie szeregowej, ale drzwi każdy z nich ma inne. Są we wszystkich kolorach tęczy - dodaje. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 06.04.2021

Godzina emisji: 10.45

pj

Czytaj także

Holandia. Wielkie okna, krzywe domy i haki na suficie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 12:11
Gdy zwiedzamy świat nie zawsze nie zawsze mamy okazję zajrzeć do domów mieszkańców różnych krajów, ale nie w Holandii. Jej mieszkańcy nie mają nic do ukrycia, nie używają zasłon, do ich domów, przez wielkie okna można zerkać o każdej porze dnia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Peru - kolorowo, z hamakiem i ochroną

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2021 13:45
Domy w Peru przypominają te w Hiszpanii, ale mają też wiele cech spotykanych w Ameryce Południowej. Bardzo często drzwi otwiera portier, który pilnuje rodziny. Domy są kolorowe i wielorodzinne. Meblem niezbędnym zaś jest tutaj hamak. Dookoła świata szlakiem mieszkań sprawdzamy, jak mieszkają Peruwiańczycy.
rozwiń zwiń