"Cudak". Wojenna opowieść o muzycznych więzach

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2021 09:05
– Tych ludzi łączy muzyka, która jest ponad wszystkimi podziałami kulturowymi i religijnymi. Łączy bohaterów, a paradoksalnie, kiedy grają dla Niemców, łączy także z nimi – mówiła w Dwójce o bohaterach filmu "Cudak" jego reżyserka Anna Kazejak.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/YigitEken

"Cudak", to opowieść o Romanie Cudakowskim – muzyku, który musi poradzić sobie w rzeczywistości pod okupacją niemiecką.


Posłuchaj
30:10 Rozmowy po zmroku Dwójka 7 lipiec 2021 21_28_44.mp3 Rozmowa o filmie "Cudak" z jego reżyserką Anną Kazejak (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Bohaterowi nie wiedzie się dobrze. Szansą na zarobek stają się występy w lokalu dla Niemców. Jednak słuchacze nie wyobrażają sobie kapeli bez skrzypka. Dlatego akordeonista Cudak postanawia wyprowadzić z getta zdolnego żydowskiego skrzypka Szymona Akermana. Przed wojną nie było im po drodze, ale w nowej, okrutnej rzeczywistości potrzebują siebie nawzajem.

Czytaj także:

U zarania projektu miała to być jedna z trzech produkcji telewizyjnych opowiadających inspirowane faktami historie Polaków ratujących Żydów. – Dostałam krótką notatkę sporządzoną z zeznań – opowiadała reżyserka. – Była to prawdziwa historia człowieka, który opowiedział o swoim doświadczeniu okupacyjnym. Kilka zdań, które były na tej kartce, bardzo mnie poruszyło – przyznała. – Czułam, że to jest mój film.


Magdalena Gross NAC 1200.jpg

Opowieść nie tylko przybliża czasy okupacji i zmagań z codziennością, jej tematem jest także muzyka. Ile w jej wątku fabularnym znajdziemy realizmu, a ile pisarskiej wyobraźni? – Jest w tym cząstka prawdy, bo źródło jest autentyczne – podkreśliła Anna Kazejak. – Można powiedzieć, że pierwowzór tych postaci istniał, natomiast nie jest tak, że scenarzysta – mówimy o Marku Kreutzu – dokumentował ten temat.

W filmie Anny Kazejak grają m.in. Kazik Mazur, Andrzej Kłak, Diana Zamojska i Agnieszka Sienkiewicz-Gauer.

Czas powstawania scenariusza przypadł na pierwsze miesiące pandemii. Na jesieni 2020 roku udało się rozpocząć zdjęcia do tej przejmującej opowieści.

Oficjalny zwiastun:

Źródło: YouTube Kinopodbaranami

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Goście: Anna Kazejak (reżyserka), Kazik Mazur (aktor)

Data emisji: 7.07.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Jan Holoubek: Janusz "Kuba" Morgenstern dał mi szansę

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 19:10
- Pan Janusz był pierwszym producentem, który mi dał szansę zrealizować swoje marzenie. Ta nagroda jest dla mnie tym bardziej wzruszająca, bo po tylu latach do mnie wrócił - mówił gość Dwójki, reżyser i operator filmowy Jan Holoubek. Twórca filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" 31 maja br. otrzymał za niego Nagrodę im. Janusza "Kuby" Morgensterna "Perspektywa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Agnieszka Polska: energia elektryczna była kojarzona przez masy społeczne z magią

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 13:23
– Na przestrzeni tysiącleci było wiele takich technologii, zaczynając od języka rozumianego jako technologia, które drastycznie zmieniały cywilizację ludzką i wpływały na środowisko naturalne. Elektryczność jest jedną z nich - mówiła Agnieszka Polska w audycji "Rozmowy po zmroku".
rozwiń zwiń