Ceramiczny sen - opowieść o Bolesławie Książku

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 18:00
- W swojej działalności Bolesław Książek zaczynał od zera, na surowym korzeniu. W Łysej Górze nie było żadnych tradycji rzemieślniczych czy artystycznych - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia dr Bożena Kostuch z Muzeum Narodowego w Krakowie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Platelicker/Pixabay

W ciągu niemal 20 lat spędzonych w Spółdzielni Pracy Rękodzieła Ludowego i Artystycznego "Kamionka" Bolesław Książek wykonał ponad 1600 wzorów naczyń użytkowych i dekoracyjnych, rzeźb ceramicznych, płyt okładzinowych oraz ceramiki architektonicznej. Jego prace zachwycają kolorami i blaskiem. Wiele z nich jest też w domach każdego z nas.


Posłuchaj
28:13 Rozmowy po zmroku Dwójka 5 sierpień 2021 21_31_18.mp3 Rozmowa o ceramiku Bolesławie Książku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Obecnie, ponad ćwierć wieku po śmierci mistrza, można je oglądać w najważniejszych polskich muzeach i galeriach na całym świecie. W audycji mówiliśmy o twórczości Bolesława Książka, ale i dziejach Spółdzielni "Kamionka" w Łysej Górze.

- Książek jest kojarzony przede wszystkim z Kamionką i z pracami, które tam powstawały: ceramiką użytkową i dekoracyjną, także z kompozycjami w architekturze - opowiadała dr Bożena Kostuch. - Płyty okładzinowe, płyty łysogórskie to była jego wielka pasja i od roku 1960 oddawał się jej całym sobą.

Czytaj także:


Jak zaznaczyła nasza rozmówczyni, jeszcze kilkanaście lat temu wyroby ceramiczne w architekturze nie były traktowane jako dzieła sztuki. Jednak wraz z odkrywaniem kultury PRL-u coraz bardziej doceniamy produkty polskich fabryk: porcelany, fajansu, porcelitu, także spółdzielni cepeliowskich. 

W audycji o pracach Bolesława Książka rozmawialiśmy także z Jerzym Sachą, artystą ceramikiem.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: dr Bożena Kostuch (Muzeum Narodowe w Krakowie), Jerzy Sacha (artysta ceramik)

Data emisji: 5.08.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Aleksander Jackowski, piewca prostego piękna

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 09:00
Przed Państwem ostatni odcinek audycji z cyklu "Wielcy naiwni". Aleksander Jackowski, etnograf i badacz sztuki ludowej, który przybliżał postaci wiejskich artystów, sam opowiada o swoich etnograficznych i etnologicznych zainteresowaniach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Galeria na krańcu Zakopanego. Niezwykłe dzieła Antoniego Rząsy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 11:50
Magdalena Rząsa zajmuje się fotografią artystyczną, Marcin Rząsa podąża własną rzeźbiarską drogą (jest m.in. autorem statuetki Zakopiańskiej Nagrody Literackiej). Razem prowadzą - od ponad 30 lat - "domogalerię", w której prezentują dzieła m.in. wybitnego rzeźbiarza - Antoniego Rząsy. 
rozwiń zwiń