Ursula von Rydingsvard: nie tworzę sztuki po to, aby była emocjonalna

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2021 22:00
- Według mnie nic nie tłumaczy sztuki, to twój mózg musi patrzeć, przyglądać się i analizować, słowa nie pomagają. Metafora pozwala odnaleźć własne znaczenie oparte na doświadczeniu, wspomnieniach, czymś nienazwanym w naszej duszy - mówiła na antenie Dwójki Ursula von Rydingsvard, rzeźbiarka i rysowniczka.
Plakat wystawy
Plakat wystawyFoto: materiały prom.

Posłuchaj
26:18 2021_09_07 21_32_17_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Spotkanie z Ursulą von Rydingsvard i Eulalią Domanowską (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Wystawa rzeźb i rysunków amerykańskiej artystki Ursuli von Rydingsvard nosi tytuł "Tylko sztuka". Z okazji jej otwarcia przyjechała do Polski, została uhonorowana Złotym Medalem Gloria Artis. Autorka pochodzi z polsko-ukraińskiej rodziny, która w czasie II wojny została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, a następnie wybrała emigrację do Stanów Zjednoczonych. 

Jest jedną z nielicznych rzeźbiarek na świecie operujących w sposób wyjątkowy monumentalną formą, łącząc precyzję i pracowitość przypominającą twórców średniowiecza z nowoczesną sztuką abstrakcyjną, której nadała własny niepowtarzalny charakter. Artystka tworzy monumentalne rzeźby w drewnie cedrowym. 

Ursula von Rydingsvard mówiła, że podczas tworzenia rzeźby daje się ponieść materiałowi. - Te doznania w procesie tworzenia lubię określać metaforą, dlatego nie znoszę nazywać moich rzeźb, gdyż ludzie uważają, że tytuł tłumaczy jej znaczenie. 

Czytaj też:

Katarzyna Krakowiak: moja praca nabrała figuratywnego sensu

Barbara Falender i doświadczenia rzeźbione

Dodała też, iż nigdy nie tworzy rzeźb dla innych. - Jedyne co mogę zrobić, to pokazać im już gotowe dzieło, to naprawdę wszystko. Nigdy nie zastanawiam się, jak to co tworzę będzie odebrane przez publiczność, przyjaciół, a nawet rodzinę. Sądzę, że sztuki nie tworzy się nawet dla siebie, tym bardziej dla innych, moją twórczość postrzegam jako dobrą tylko dlatego, że jest bardzo osobista.

Eulalia Domanowska powiedziała, że rzeźbiarka nie lubi być szufladkowana. - Magdalena Abakanowicz również odcinała się od określania kierunku. Ursula von Rydingsvard stworzyła własny, unikalny styl, a także metodologię pracy z drewnem cedrowym. Z jej dzieł można wywnioskować, że kobiety są dla niej ważne. Oprócz rzeźb abstrakcyjnych tworzy formy, które można by określić jako fartuszki, kołnierze, elementy kobiecego stroju wiejskiego.

Kuratorka zaznaczyła, że w twórczości rzeźbiarki można zaobserwować kilka źródeł inspiracji. - Natura, duch środkowo-wschodniej Europy, sztuka indiańska, rzeźby i maski z Afryki, które artystka kolekcjonowała. Poszukiwanie własnej drogi to jedna z najważniejszych wartości jej sztuki, w której jest pewna intryga przyciągająca widza poprzez jego podświadomość, a nie świadome pojęcia i treści.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Ursula von Rydingsvard (rzeźbiarka i rysowniczka), Eulalia Domanowska (kuratorka wystawy jej prac w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku) 

Data emisji: 7.09.2021

Godzina emisji: 21.30

mo

Czytaj także

Magdalena Gross i Gela Seksztajn. Wybitna rzeźbiarka i utalentowana portrecistka

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 18:00
- Chciałam stworzyć sytuację z zoo: po środku sali pokazać zwierzęta z rzeźb Magdaleny Gross, którym z boku przyglądać się będą ludzie z portretów Geli Seksztajn. To miała być uchwycona chwila wypoczynku modeli z obrazów, malowanych przez Gelę w getcie - mówiła w Dwójce Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz o wystawie "Obecność" w warszawskiej Kordegardzie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ceramiczny sen - opowieść o Bolesławie Książku

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 18:00
- W swojej działalności Bolesław Książek zaczynał od zera, na surowym korzeniu. W Łysej Górze nie było żadnych tradycji rzemieślniczych czy artystycznych - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia dr Bożena Kostuch z Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń