Hans Holbein "Martwy Chrystus". Wstrząsający realizm

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 15:00
Ciało martwego Chrystusa nigdy wcześniej, ale chyba też nigdy potem, nie zostało przedstawione w malarstwie tak drastycznie. Zbawiciel ma wychudzone ciało, przykurczone palce i ślady rozkładu na zielonosinych stopach i twarzy. Leży w wykutym w skale grobie, wąskim i długim, a kompozycja obrazu przybrała kształt tej grobowej niszy.
Hans Holbein Chrystus w grobie. Muzeum Sztuki w Bazylei.
Hans Holbein "Chrystus w grobie". Muzeum Sztuki w Bazylei.Foto: GEORGIOS KEFALAS/PAP/EPA

Posłuchaj
15:00 2021_08_01 14_45_06_PR2_Jest_taki_obraz.mp3 Hans Holbein "Martwy Chrystus". Wstrząsający realizm (Jest taki obraz/Dwójka)

W jakim celu powstało tak zadziwiające dzieło? Czy była to predella ołtarzowego retabulum, czy obraz do Grobu Pańskiego w kościelnej kaplicy, a może element wieńczący epitafium?

Obraz Hansa Holbeina "Martwy Chrystus" z 1521 roku wywarł niezmierne wrażenie na Fiodorze Dostojewskim, w pamiętniku jego żony znajduje się opis emocji pisarza, który, poruszony siłą malowidła, wszedł na krzesło, aby mu się bliżej przyjrzeć. Anna Dostojewska bała się, aby silne emocje nie wywołały u męża ataku epilepsji.

Obraz został opisany w "Idiocie" – książę Myszkin zobaczył jego reprodukcję w domu Rogożyna. Rozmawiają o dziele Holbeina, a potem w myślach Myszkina pojawia się przekonanie, że wizerunek tego rozkładającego się trupa może doprowadzić do utraty wiary. Holbein celowo jednak zaakcentował ziemską, a nie boską naturę Chrystusa.

***

Tytuł audycji: Jest taki obraz

Prowadził: Michał Montowski

Gość: dr Grażyna Bastek (historyk sztuki)

Data emisji: 1.08.2021

Godzina emisji: 14.45

Czytaj także

Kunsztowny przekład Biblii Jakuba Wujka

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2021 05:43
25 sierpnia 1599 roku wydane zostało drukiem Pismo Święte w przekładzie ks. Jakuba Wujka, jezuity, teologa, pisarza religijnego, autora jednego z najbardziej znanych przekładów Biblii na język polski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Między gotykiem a renesansem. Malarstwo Fra Angelico

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 05:52
- Malowanie obrazów było dla niego jak modlitwa. Był malarzem poetą - podkreślała Bożena Fabiani, opowiadając o sztuce religijnej Fra Angelico. Ten znakomity artysta przełomu epok zmarł 17 lutego 1455 roku w Rzymie.
rozwiń zwiń