Egipt i fenomen skalnych grobowców

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 08:00
Gościem audycji była dr Marta Kaczanowicz - laureatka programu Start 2021. Co roku spośród tysiąca zgłoszonych kandydatur Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłania setkę młodych badaczy, którzy nie przekroczyli 30. roku życia i przyznaje zwycięzcom stypendia w wysokości 28 tys. zł. Ma to wspomóc młodych naukowców w rozwijaniu ich świetnie zapowiadających się karier badawczych.
Dr Kaczanowicz w swoich badaniach koncentruje się na okresie, gdy w Egipcie rządy sprawowali Nubijczycy - tzw. czarni faraonowie
Dr Kaczanowicz w swoich badaniach koncentruje się na okresie, gdy w Egipcie rządy sprawowali Nubijczycy - tzw. czarni faraonowieFoto: shutterstock.com/Microgen

Posłuchaj
28:41 Dwojka_Skarbiec_nauki_polskiej 2021_11_17-21-31-55.mp3 Dr Marta Kaczanowicz o fenomenie skalnych grobowców w Egipcie (Skarbiec nauki polskiej/Dwójka)

Dr Marta Kaczanowicz jest egiptologiem i archeologiem. Pracuje w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN. Była uczestnikiem kilku misji wykopaliskowych w Egipcie, a specjalizuje się w archeologii Egiptu Epoki Późnej (747-332 p.n.e.) - czyli dziejach czterech stuleci poprzedzających przybycie nad Nil Aleksandra Macedońskiego. Jest to zagadnienie stosunkowo rzadko poruszane w naukowej literaturze. Dopiero w ostatnich latach zaobserwować można zwiększone zainteresowanie problematyką późną, ale głównie wśród zagranicznych badaczy.

Dr Kaczanowicz w swoich badaniach koncentruje się na okresie kuszyckim (XXV dynastia), gdy w Egipcie rządy sprawowali nie Egipcjanie, ale Nubijczycy z państwa Kusz (746–655 p.n.e.) - tzw. czarni faraonowie. Wraz ze zmianą rodziny panującej zaobserwować można szereg zmian, zarówno w ikonografii, jak i w obrządku pogrzebowym. Widoczne jest to zwłaszcza w Tebach, głównym centrum kuszyckim w Egipcie, gdzie na stałe rezydowała kuszycka Boża Małżonka Amona – córka panującego władcy i najważniejsza kapłanka boga Amona.

Epoka Późna to również czasy, w których do powtórnych pochówków na masową skalę zaczęto wykorzystywać już istniejące skalne grobowce. Fenomen ten nie doczekał się kompleksowej analizy. Dr Marta Kaczanowicz próbowała wypełnić tę lukę w swojej pracy doktorskiej. Na jej potrzeby opracowała - jako pierwsza badaczka - listę wtórnie wykorzystanych grobowców tebańskich.

***

Tytuł audycji: Skarbiec Nauki Polskiej

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Gość: dr Marta Kaczanowicz (egiptolog i archeolog)

Data emisji: 17.10.2021

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Jak wspierać wybitnych naukowców?

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2021 15:07
Jak co roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zachęca do przekazywania 1% podatku dochodowego na rzecz najzdolniejszych młodych naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
rozwiń zwiń