"Mała Wittliniada". Józef Wittlin, jakiego nie znamy

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 17:00
Józef Wittlin, poeta, prozaik, tłumacz, zmarł czterdzieści sześć lat temu w Nowym Jorku. Jego życie i twórczość wciąż, od lat, budzą zainteresowanie. I nadal nie wszystko o nich wiemy. Przed kilkunastu dniami do rąk czytelnika trafił obszerny tom Niny Taylor-Terleckiej zatytułowany "Mała Wittliniada". O książce rozmawialiśmy z panią prof. Katarzyną Szewczyk-Haake.
Józef Wittlin  polski poeta, prozaik i tłumacz
Józef Wittlin – polski poeta, prozaik i tłumaczFoto: NAC

"Zawarte w tym tomie szkice i artykuły, dotąd rozproszone w publikacjach zbiorowych lub w prasie emigracyjnej, są oparte przeważnie na nieznanej korespondencji Jόzefa Wittlina oraz innych materiałach archiwalnych, poruszają zatem mniej eksponowane obszary jego życia. Obcowanie z Wittlinem to jednocześnie obcowanie z jego nieodstępnymi towarzyszami drogi: św. Franciszkiem i Orfeuszem, Nieznanym Żołnierzem i Odysem, za nimi zaś kroczy Ahaswer, Żyd Wieczny Tułacz, a w tle wciąż Lwόw" - czytamy w opisie "Małej Wittliniady".

Gościa zapytaliśmy o autorkę książki, Ninę Taylor-Terlecką, o to jakie teksty pomieściła w tym obszernym tomie (ponad 550 stron), o Lwów Wittlina, o jego tożsamość narodową, o antysemickich tekstach w II Rzeczpospolitej dotyczących Wittlina, o "Dziennik z czasu ucieczki".

Rozmawialiśmy o relacjach Józefa Wittlina z Julianem Tuwimem, z Andrzejem Bobkowskim, z Witoldem Gombrowiczem, o pięknym geście autora "Soli ziemi" w stosunku do Mieczysława Grydzewskiego, redaktora londyńskich "Wiadomości".


Posłuchaj
29:25 Rozmowy po zmroku Dwójka 30 maj 2022 21_31_32.mp3 "Mała Wittliniada". Józef Wittlin, jakiego nie znamy (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: prof. Katarzyna Szewczyk-Haake (literaturoznawca)

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 21.30

Czytaj także

Łukasz Tischner: Józef Wittlin jest moją odwieczną miłością

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2021 18:30
- Dzięki Wittlinowi zacząłem odkrywać swoistość wielokulturowości Małopolski, w której się wychowywałem i zacząłem trochę lepiej odkrywać historię mojej własnej rodziny - mówił w "Literackich witaminach" dr Łukasz Tischner.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Józef Wittlin to pisarz wrażliwości moralnej"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 22:00
- W tych esejach zwraca się do nas znakomity pisarz, stylista, ironista. Józef Wittlin imponuje umiejętnością spokojnego mówienia, którą bardzo cenił u Homera. To była wielka wrażliwość połączona ze spokojem, co sprawia, że to dobra lektura na trudny czas - mówiła na antenie Dwójki prof. Katarzyna Szewczyk-Haake, która opracowała dwutomowe wydanie książki "Orfeusz w piekle XX wieku".
rozwiń zwiń