Odkryj na nowo polską rzeźbę nowoczesną w Muzeum Narodowym w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2022 12:05
- Prezentujemy prace mniej więcej od połowy XX wieku, bo wtedy w rzeźbie polskiej nastąpiły istotne zmiany. Bardzo ważne miejsce w teorii rzeźby nowoczesnej zajmuje wówczas pojęcie przestrzeni, przestrzenności - mówiła w radiowej Dwójce Agata Małodobry, kurator galerii stałej "XX + XXI. Rzeźba" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie galeria stała XX + XXI. Rzeźba
Otwarta w Muzeum Narodowym w Krakowie galeria stała "XX + XXI. Rzeźba"Foto: Łukasz Gągulski/PAP

Rzeźba wychodzi na pierwszy plan

Galeria Sztuki Polskiej XX i XXI wieku Muzeum Narodowego w Krakowie właśnie powiększyła się o przestrzeń poświęconą rzeźbie od połowy XX wieku do czasów współczesnych. Oglądać można w niej 33 eksponaty zarówno najbardziej uznanych twórców, jak i tych, którzy - z różnych powodów - popadli w zapomnienie. 

Jest to ostatnia w kolejności zwiedzania muzealna sala, która stanowi dopełnienie galerii rzeźby początku XX wieku urządzonej w holu II piętra. W ten sposób spina ona wielowątkową historię polskiej rzeźby nowoczesnej w jedną całość.

- Zazwyczaj w naszych galeriach rzeźba była pokazywana na tle malarstwa, a teraz decyzja była taka, aby pokazać tak znakomitą kolekcję i docenić rzeźbę jako dziedzinę twórczości, która jak sądzę, zwłaszcza w muzeach, nie jest prezentowana na taką skalę, na jaką powinna. To też wpływa na to, jak nasza publiczność postrzega rzeźbę, jak ewoluuje rzeźba współczesna. To jest miejsce, gdzie możemy edukować się i zobaczyć, jak wspaniałe mogą być dzieła sztuki współczesnej w rzeźbie - tłumaczył prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wszystko, co najlepsze w polskiej rzeźbie współczesnej

Katarzyna Kobro, Marian Szulc, Maria Pinińska-Bereś, Jerzy Bereś, Bronisław Chromy, Alina Szapocznikow, Barbara Zbrożyna, Wanda Czełkowska, Barbara Falender, Zuzanna Janin, Krzysztof M. Bednarski, Piotr Bożyk czy Ursula von Rydingsvard – to tylko niektórzy autorzy dzieł z ostatnich siedemdziesięciu lat prezentowanych w galerii stałej "XX + XXI. Rzeźba".

Posłuchaj
31:42 Dwójka rozmowy po zmroku 8.06.2022.mp3 Najważniejsze współczesne polskie rzeźby w Muzeum Narodowym w Krakowie (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

- Jest to jedno z moich odkryć, jak te rzeźby, które się zna z magazynów, które się widzi na co dzień, ileż one zyskują w sali muzealnej, w takim oświetleniu i w takim otoczeniu jak tutaj. Tak że jestem bardzo szczęśliwa i chciałabym, żeby ta wystawa pozwoliła nam na nowo odkryć polską rzeźbę nowoczesną - podkreślała kuratorka Agata Małodobry.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Andrzej Szczerski (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Agata Małodobry (kuratorka wystawy)

Data emisji: 8.06.2022

Godzina emisji: 21.30

pg

Czytaj także

Kolekcja książąt Czartoryskich. "Frekwencja w muzeum jest niemal niepoliczalna"

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2021 17:38
- Tych, którzy odwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich tylko w tym roku, jest ponad 320 tys. osób. A pamiętamy, że jest to rok pandemiczny. Poza tym w muzeum obowiązują limity konserwatorskie, nie może być zbyt wielu zwiedzających naraz. Biorąc to pod uwagę, jest to jedno z najpopularniejszych muzeów w Polsce - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, którego oddziałem jest Muzeum Książąt Czartoryskich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Andrzej Szczerski: Jacek Malczewski był głęboko zakorzeniony w romantyzmie

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 17:30
- Jacek Malczewski to oczywiście artysta Młodej Polski. Ale jest pierwszym malarzem, który tak dobrze i tak przekonująco potrafił przedstawić treści, które pojawiły się w poezji i literaturze romantycznej. Romantycy nie mieli takiego ilustratora swoich prac, dopiero Malczewski tak dokumentnie potrafił to pokazać - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.
rozwiń zwiń