Monika Milewska: pisanie jest rzemiosłem

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2022 09:00
- Pisanie to jest praca, cyzelowanie, robota z dłutem, które każde słowo musi dopieścić - mówiła w audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" Monika Milewska - poetka, eseistka, dramatopisarka i autorka słuchowisk. Spotkaliśmy się w związku z wydaną właśnie książką "Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc".
W książce Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc znalazły się teksty Moniki Milewskiej (na zdj.) z trzech ostatnich dekad.
W książce "Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc" znalazły się teksty Moniki Milewskiej (na zdj.) z trzech ostatnich dekad.Foto: Forum

Wybór dramatów i słuchowisk

Publikacja ta zawiera wybór dziewięciu dramatów i słuchowisk Moniki Milewskiej. Autorka jest poetką, eseistką, antropologiem, pracuje na Uniwersytecie Gdańskim. Jej twórczość dramaturgiczna jest bardzo ceniona i nagradzana. Za słuchowisko "Podróż na księżyc" otrzymała w 2015 roku Grand Prix na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie. Była także nominowana do Prix Italia.

Sztuki i sztuczki

Książka nie jest pełną retrospekcją, nie zawiera bowiem dramatów (lub, jak o nich mówi, "sztuczek"), które poetka pisze od szóstego roku życia. Brak w niej także ostatniego słuchowiska, które powstawało równolegle z publikacją. - Jest to pewien wybór tego, co przez całe życie robiłam, zwykle na boku - nie kryła Monika Milewska. 

W książce "Podróż na księżyc i w kilka innych miejsc" znalazły się teksty Moniki Milewskiej z trzech ostatnich dekad. Autorka studiowała historię i ma z tej dziedziny doktorat. Wydarzenia dziejowe z historii dawnej i najnowszej często stanowią inspirację jej scenicznych i radiowych opowieści.

W poszukiwaniu esencji

W związku z podejmowaniem w swoich tekstach wątków historycznych, jak wielu innych autorów, Monika Milewska staje przed dylematem - czy i w jakim zakresie można dopisywać wątki do życiorysów. - Dosyć pieszczotliwie traktuję muzę historii, Klio nie powinna być na mnie obrażona - żartowała nasza rozmówczyni. - Gros moich utworów literackich, również twórczości poetyckiej, jest zatopione, czy zahaczone w materii historii.

- Czy ją poprawiam? - zastanawiała się. - Myślę, że szukam esencji, ciekawych anegdot do opowiedzenia, ale opowiadam je na swój sposób. Z dużo większą przyjemnością pracuję nad tekstem fikcyjnym niż nad artykułem naukowym - przyznała Monika Milewska. - Kosztują więcej potu niż swobodna gra wyobraźni.

Czytaj także:

W audycji Monika Milewska opowiadała także m.in. o swoich dramaturgicznych juweniliach, o dialogiczności swoich tekstów, o fascynacji Francją i postacią Napoleona, o groźnym obliczu historii oraz o grze pomiędzy tym, co rzeczywiste a tym, co wyobrażone.


Posłuchaj
23:59 2022_11_30 21_30_20_PR2_Rozmowy_po_zmroku v1.mp3 Rozmowa z pisarką Moniką Milewską (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Rozmawiała: Dorota Gacek

Gość: Monika Milewska (poetka, eseistka, antropolog)

Data emisji: 30.11.2022

Godzina emisji: 21.30

kor

Czytaj także

Witold Hulewicz. Legenda Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2024 05:59
- Bardzo dbał o rozpowszechnianie wszelkich dzieł kulturalnych. Miał szaloną wyobraźnię, która podsuwała mu mnóstwo pomysłów. Swoją pasją zachęcał i zarażał wszystkich wokół – mówiła na antenie Polskiego Radia Agnieszka Feill, córka Witolda Hulewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dwa Teatry 2022. Dariusz Błaszczyk o słuchowisku "Krakus": to była piękna przygoda

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2022 20:59
- Dostałem wolną rękę, żeby wybrać tekst. On mnie zaintrygował z wielu powodów. Po pierwsze podczas pracy nad adaptacją dowiedziałem się, że teksty "Krakusa" i "Wandy" były przez moment brane pod uwagę przez Norwida jako ewentualne libretta do opery, którą miał skomponować Chopin. Historia potoczyła się jednak trochę inaczej - mówił Dariusz Błaszczyk w plenerowym studiu Dwójki na XXI Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Słuchowisko w jego reżyserii pt. "Krakus" bierze udział w konkursie o Grand Prix.
rozwiń zwiń