Wacław Zbyszewski - wspomnienie emigracyjnego publicysty - cz. 1

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 19:39
- Imię, którego nienawidzę z całej duszy: Wacław, zostało mi nadane przez polskiego lekarza. Moi rodzice nie mogli się pogodzić co do tego, czy nazwać mnie Józefem czy Kazimierzem - mówił w archiwalnym nagraniu Radia Wolna Europa Wacław Zbyszewski, publicysta, dziennikarz, redaktor i dyplomata.
Po wojnie Wacław Zbyszewski współpracował m.in. z monachijskim oddziałem rozgłośni Głos Ameryki, miesięcznikiem Kultura i Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa
Po wojnie Wacław Zbyszewski współpracował m.in. z monachijskim oddziałem rozgłośni Głos Ameryki, miesięcznikiem "Kultura" i Rozgłośnią Polską Radia Wolna EuropaFoto: BrAt82/Shutterstock

Wacław Zbyszewski urodził się w 1903 roku na Ukrainie. Po wyjeździe z Kijowszczyzny mieszkał kolejno w Krakowie, Warszawie, kilku europejskich miastach. Zmarł w Paryżu w 1985 roku.

Przed II wojną światową pracował w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przebywał m.in. w placówkach konsularnych w Paryżu (1927-1928), Nowym Jorku (1928-1931) i Tokio (1931-1933). Po odejściu ze służby dyplomatycznej pracował w Banku Polskim (1935-1939). W roku 1939 został korespondentem dziennika "Słowo" w Londynie i tam pozostał na stałe. W czasie wojny rozpoczął pracę w polskiej sekcji radia BBC. Pracował też w emigracyjnym Ministerstwie Informacji i Dokumentacji.

Po wojnie pozostał na emigracji, współpracował m.in. z monachijskim oddziałem rozgłośni Głos Ameryki, miesięcznikiem "Kultura" i Rozgłośnią Polską Radia Wolna Europa, której był paryskim korespondentem.

- Wręczając mi świadectwo maturalne, dyrektor gimnazjum im. Staszica w Warszawie powiedział do mnie: "Bóg nie poskąpił Panu zdolności, niechżesz ich Pan nie zmarnuje". Otóż je zmarnowałem. Może raczej z winy okoliczności niż własnej, ale zmarnowałem. Przez cały czas moich studiów rokowano mi wszędzie fantastyczną przyszłość. Skończyło się na tym, że po 60 latach pracy jestem gryzipiórkiem i chudopachołkiem i żadnej kariery nigdy nie zrobiłem - mówił z przesadną skromnością Wacław Zbyszewski w rozmowie z RWE.

Posłuchaj
30:57 2022_11_28 17_29_27_PR2_Slady_pamieci.mp3 Wspomnienie o Wacławie Zbyszewskim (Ślady pamięci/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Ślady pamięci

Prowadzili: prof. Rafał Habielski i Andrzej Mietkowski

Data emisji: 28.11.2022

Godzina emisji: 17.30

pg/kor

Czytaj także

Konstanty Jeleński. Menadżer polskiej literatury na Zachodzie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2021 19:33
W "Śladach pamięci" prezentowaliśmy część drugą wspomnień o Konstantym Jeleńskim. Mówiono o nim "menadżer literatury polskiej na Zachodzie". Według Wojciecha Karpińskiego był działającym alter ego Witolda Gombrowicza. Sam Gombrowicz napisał przy jakiejś okazji: "Wszystkie wydania moich dzieł w obcych językach powinny być opatrzone pieczątką »dzięki Jeleńskiemu«".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień z życia Głosu Wolnej Polski, cz.1-2.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2022 16:17
- Rozgłośnia Polska była atrakcyjna, bo poza faktem przełamywania monopolu informacyjnego mediów krajowych – miała ładunek polityczny, którego oczekiwali i cenili słuchacze – była dobrze zrobiona: w systematyczny sposób objaśniała, demistyfikowała, porządkowała informacje na temat tego, co dzieje się w świecie - mówił w audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
rozwiń zwiń