"Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?". Szymborska pyta

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2022 21:30
- Przejmującym przedmiotem Szymborskiej jest maleńki czarny notesik, w którym ona zapisywała pomysły na wiersze, metafory, rymy, tytuły – myślę, że od lat 60., sadząc z daty produkcji tego kalendarzyka i jej charakteru pisma. I kiedy już wykorzystała jakiś pomysł, to wykreślała. Wiele z tych fraz pozostało niewykreślonych, a są one niezwykłe, m.in. "Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?" - mówił w Dwójce Michał Rusinek z Fundacji im. Wisławy Szymborskiej.
Wisława Szymborska jest szóstą polską noblistką
Wisława Szymborska jest szóstą polską noblistkąFoto: East news

Wisława Szymborska - wybitna poetka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla - zmarła 1 lutego 2012 roku. W 10. rocznicę śmierci poetki przypomnieliśmy w "Rozmowach po zmroku" prezentowane na antenie Dwójki wspomnienia jej przyjaciół: Teresy Walas, Urszuli Kozioł, Bronisława Maja, Jarosława Mikołajewskiego, Ireneusza Kani, Tadeusza Nyczka, Michała Rusinka.

"Podobno w przemówieniu pierwsze zdanie jest zawsze najtrudniejsze. A więc mam je już poza sobą…" - tymi słowy poetka rozpoczęła swój słynny odczyt po otrzymaniu literackiej Nagrody Nobla. "Dzisiejszy poeta jest sceptyczny i podejrzliwy nawet – a może przede wszystkim – wobec samego siebie. Z niechęcią oświadcza publicznie, że jest poetą – jakby się tego trochę wstydzi - mówiła poetka przed publicznością zebraną 7 grudnia 1996 roku w Akademii Szwedzkiej.

Zakończyła słowami: "Wyględa na to, że poeci zawsze będę mieli dużo do roboty". Wcześniej mówiła, że świat, który zatrważa nas swoim ogromem i wobec obojętności którego czujemy się bezsilni jest równocześnie zadziwiający. Często powtarzamy «zwykłe życie» czy «zwykły świat»".

Wisława Szymborska twierdziła, że "żaden kamień, żadna nad nim chmura, żaden dzień i żadna po nim noc, a nade wszystko żadne niczyje na tym świecie istnienie zwyczajne nie jest". I poezja nam o tym przypomina.


Posłuchaj
23:59 Rozmowy po zmroku 1.02.mp3 "Piąte – nie zabijaj. Które – nie umieraj?". W 10. rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 1.02.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Nobel Wisławy Szymborskiej. Poezja jako sposób na życie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2023 05:42
Literacka nagroda Nobla została przyznana Szymborskiej 27 lat temu za "poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi wyjść na światło we fragmentach ludzkiej rzeczywistości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wisława Szymborska. Szukanie słów w kamieniu. Archiwalne nagrania poetki [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2024 05:49
– Poeci nie robią nic innego, tylko szukają słów – mówiła Wisława Szymborska w Polskim Radiu w 1974 roku. Proces pisania wiersza porównywała zaś do wydobywania kształtu rzeźby z kamienia. – To jest robota kamieniarska – podkreślała. 12 lat temu zmarła znakomita poetka i laureatka Literackiej Nagrody Nobla. 
rozwiń zwiń