Córka neandertalczyka. Wisława Szymborska i przodkowie

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2023 09:45
- Jeden z jej przodków razem z kolegami podchorążymi szedł na Belweder, po linii matki jest jakiś drzeworyt tego Rottermunda od Belwederu, są wspomnienia dziadka z powstania styczniowego. Nic, tylko się chwalić, a ona jeżeli pisała w wierszach o rodzinie, częściej był to wątek na przykład gruźlicy, jakieś epizodziki z życia osobistego, rodzinnego, a nie z tej chwały. Nie uważała, że to jest jej chwała - mówiła o Wisławie Szymborskiej jej biografka Joanna Szczęsna.
Wisława Szymborska
Wisława SzymborskaFoto: SICILIA MARILLA/Olycom/Forum

"Pamięć nareszcie ma, czego szukała. Znalazła mi się matka, ujrzał mi się ojciec" - pisze w jednym z wierszy Wisława Szymborska. Tym razem w cyklu przygotowanym z okazji Roku Wisławy Szymborskiej zajrzeliśmy do rodzinnego albumu poetki.

Barwni przodkowie

Jej rodzice: Anna z Rottermundów i Wincenty Szymborski, byli zarządcami dóbr hrabiego Władysława Zamojskiego, najpierw w Zakopanem, a potem w Kórniku. Jedną z postaci ważnych w genealogii tej rodziny był dziadek - Antoni Szymborski - powstaniec styczniowy, obieżyświat, który przygody swego życia opisał w wydanym dzięki staraniom wnuczki pamiętniku "Burzliwe fortuny obroty".

Córka neandertalczyka

Czy sama Szymborska, która strzegła swojej prywatności, o rodzinie lubiła opowiadać? - Jeżeli interesowała się jakimiś przodkami, to był neandertalczyk, a nawet formy wcześniejsze - opowiadała Joanna Szczęsna. - Tutaj czuła niesamowitą więź i przyświadczała o tym w wierszach. 

Nie drążyła, nie szukała

Nasza rozmówczyni śledziła dzieje Wisławy Szymborskiej, interesowała się przeszłością jej rodziny, a potem opowiadała o tym poetce. - Ona ani nie drążyła, ani nie szukała, ani nie miała takiej potrzeby. Przynajmniej to deklarowała - zaznaczyła Joanna Szczęsna. - Ale z dużym zainteresowaniem obejrzała swoje drzewo genealogiczne.

Czytaj także:

- Czasem różne rzeczy mówiła, ale było to nie epickie, tylko poetyckie - podkreśliła biografka. - Zajrzała do jakiegoś dzienniczka babci albo może prababci, by zobaczyć, że nagle urywa się w momencie, kiedy wyszła za mąż. Tak jak w bajkach: a potem żyli długo i szczęśliwie... Coś wiedziała z opowieści matki i ojca, ale tego nie kultywowała.

Posłuchaj
22:41 2023_02_13 21_29_46_PR2_Rozmowy_po_zmroku v1.mp3 Wisława Szymborska i jej rodzinny album (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

2 lipca br. przypada setna rocznica urodzin noblistki. W Dwójce przygotowaliśmy cykl audycji "Wszelkie wypadki Wisławy Szymborskiej", przybliżający jej biografię i pokazujący różne aspekty twórczości poetki.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

ProwadziłaDorota Gacek

Goście: Joanna Szczęsna (współautorka, wraz z Anną Bikont, książki "Pamiątkowe rupiecie. Biografia Wisławy Szymborskiej"), Elżbieta Pindel (sąsiadka Nawoi Szymborskiej, przyjaciółka obu sióstr), Kazimierz Krawiarz (kustosz Izby Pamiątek Regionalnych w Kórniku), prof. Wojciech Ligęza (historyk literatury, znawca i edytor poezji Wisławy Szymborskiej)

Data emisji: 13.02.2023

Godzina emisji: 21.30

mg/uk

reklama

Czytaj także

Anne Brontë. Najmłodsza siostra szokuje Anglików

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 06:00
28 maja 1849 roku, przeżywszy zaledwie 29 lat, zmarła angielska pisarka Anne Brontë, siostra Charlotte i Emily, jedna z prekursorek literackiego feminizmu. Jej twórczość, zaliczana do klasyki angielskiej literatury, pozostała w cieniu dokonań rodzeństwa, choć kiedyś było o niej głośno za sprawą pewnej bezkompromisowej książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksander Jurewicz: ważna była tylko babcia

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2022 13:15
- Zupełnie nie mogę przypomnieć sobie żadnej sytuacji, w której byliby moi młodzi rodzice, tylko babcia była dla mnie istotna, babcia Malwina. Bardzo zaciążyła na mnie ta moja miłość, przywiązanie do babci - wspominał w Programie 2 Polskiego Radia Aleksander Jurewicz, poeta, prozaik i eseista.
rozwiń zwiń