Katyń - zbrodnia pełna tajemnic badanych przez historyków

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 22:00
- Zbrodnia katyńska ma wciąż wiele tajemnic, do dziś nie znamy różnych kwestii. Decyzja z 5 marca 1940 mówiła również o więźniach w tzw. Ukrainie Zachodniej i Białorusi Zachodniej, czyli kresach II Rzeczypospolitej pod okupacją sowiecką. Tak naprawdę trzeba zatem mówić o pięciu grupach ofiar - powiedział w Dwójce dr Paweł Libera z Instytutu Pamięci Narodowej.
Katyń, Rosja
Katyń, RosjaFoto: Radek Pietruszka/PAP
  • Gościem tego wydania audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" był dr Paweł Libera z Instytutu Pamięci Narodowej. 
  • 3 kwietnia 1940 roku z obozu w Kozielsku wyruszył pierwszy transport jeńców kierowanych na egzekucję do Katynia; wysyłkę skazanych prowadzono na podstawie list dyspozycyjnych przysyłanych z Moskwy.
  • Wiosną 1940 roku rozstrzelano co najmniej 21 768 obywateli Polski (w tym ponad 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej).

Więźniowie, o których mało wiadomo

Paweł Libera mówił o wciąż pojawiających się nowych informacjach dotyczących zbrodni katyńskiej. Jak to możliwe, że 83 lata od tego tragicznego wydarzenia ta zbrodnia ma jeszcze swoje tajemnice? - Największym z obozów był Ostaszków. W księdze, którą opracował Aleksandr Gurjanow z moskiewskiego Memoriału, udało się ustalić dane kolejnych 200-300 osób, o których nic nie wiedzieliśmy. To dopiero początek, decyzja z 5 marca 1940 dotyczy jeńców trzech obozów specjalnych, i o nich przygotowano wiele prac. Ale ta decyzja mówiła również o więźniach w tzw. Ukrainie Zachodniej i Białorusi Zachodniej, czyli z kresów II Rzeczypospolitej pod okupacją sowiecką - powiedział.

Białoruska i ukraińska - listy katyńskie nadal nieznane

Rozmawialiśmy o wielości list katyńskich. O tym, czy ofiary były tylko z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. - Mówi się o białoruskiej i ukraińskiej liście katyńskiej, które nie są znane. Tak naprawdę trzeba zatem mówić o pięciu grupach ofiar - podkreślił historyk.

Najwyżsi rangą polscy oficerowie

Padły też odpowiedzi na kolejne pytania: czy dzisiaj możemy precyzyjnie określić, ilu Polaków zamordowano w Katyniu? I z czego wynika ta nasza wiedza (bądź niewiedza). Dlaczego zbrodnię katyńską przeżyło około 400 Polaków? Rozmawialiśmy też o najwyższych rangą polskich oficerach zamordowanych w Katyniu - kontradmirale Xawerym Czernickim, generałach Bronisławie Bohatyrewiczu, Henryku Minkiewiczu i Mieczysławie Smorawińskim. Dlaczego właśnie ich zamordowano, skoro zatrzymano, aresztowano, także innych generałów, np. gen. Andersa?

Rozmawialiśmy także o generałach: Leonie Billewiczu, Stanisławie Hallerze, Aleksandrze Kowalewskim, Kazimierzu Orlik-Łukoskim, Konstantym Plisowskim, Franciszku Sikorskim, Leonardzie Skierskim, Piotrze Skuratowiczu, którzy zostali pochowani w masowych grobach pod Charkowem.


Posłuchaj
28:58 2023_04_12 21_30_56_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Katyń - zbrodnia pełna tajemnic badanych przez historyków (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Zobacz także: KATYŃ - serwis specjalny.

Zbrodnia katyńska - przez lata ukrywana, otaczana milczeniem zbrodnia wojenna nosząca znamiona zbrodni ludobójstwa - wciąż ma swoje tajemnice, wciąż pojawiają się nowe, nieznane fakty. Nie można ani o niej, ani o ofiarach zapomnieć. O tych, którzy wydali rozkaz, i o tych, którzy go wykonali, także nie mamy prawa zapomnieć.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Wacław Holewiński

Gość: dr Paweł Libera (historyk z Instytutu Pamięci Narodowej)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Zbrodnia Katyńska. Na rozkaz Stalina

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 06:00
- Wszyscy są zatwardziałymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego (...). Sprawy należy rozpatrzyć bez wzywania aresztowanych i bez przedstawiania zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa i aktu oskarżenia - pisał o polskich oficerach szef NKWD Ławrientij Beria.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katyń - odkrywanie prawdy [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 13:00
Katyń - od momentu pojawienia się w obiegu publicznym nazwy tej niewielkiej miejscowości koło Smoleńska - stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki. To synonim dziesiątek tysięcy zamordowanych polskich oficerów, w przeważającej części zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku rezerwistów, którzy w życiu codziennym byli profesorami uczelni, nauczycielami, adwokatami, sędziami, lekarzami, przedsiębiorcami, pisarzami, dziennikarzami, właścicielami ziemskimi.
rozwiń zwiń