13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2023 10:00
- Pierwsze prace ekshumacyjne w Katyniu Niemcy rozpoczęli w końcu lutego. Kiedy się dowiedzieli o tej zbrodni? Na pewno wcześniej niż w 1943 roku. 13 kwietnia to dzień, który zmusza nas do tego, by nie zapominać - mówił w Dwójce Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
Epitafium Katyńskie w siedzibie Muzeum Katyńskiego na terenie Cytadeli Warszawskiej
Epitafium Katyńskie w siedzibie Muzeum Katyńskiego na terenie Cytadeli WarszawskiejFoto: Leszek Szymański/PAP
  • Gośćmi czwartkowego "Poranka Dwójki" byli Sławomir Frątczak i Tomasz Szczepański - dyrektor i kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie.
  • 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
  • Na mocy tajnej uchwały podpisanej 5 marca 1940 roku przez Józefa Stalina i jego towarzyszy z Politbiura funkcjonariusze NKWD rozstrzelali blisko 22 tys. polskich oficerów z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku, a także - w większości - cywilów osadzonych w więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej

O konsekwencjach tego ludobójstwa, próbach jego tuszowania oraz podtrzymywaniu pamięci o dokonanej zbrodni rozmawialiśmy z dyrektorem Muzeum Katyńskiego Sławomirem Frątczakiem oraz z kustoszem Muzeum Tomaszem Szczepańskim. - Pierwsza informacja o odkryciu zbiorowych grobów została podana 11 kwietnia przez radiową agencję Transocean, a pierwsze prace ekshumacyjne w Katyniu Niemcy rozpoczęli w końcu lutego 1943 roku. Kiedy się dowiedzieli o tej zbrodni? Na pewno wcześniej niż w 1943 roku. 13 kwietnia to dzień, który zmusza nas do tego, by nie zapominać - mówił Sławomir Frątczak.

Zobacz także: KATYŃ - serwis specjalny

Rodziny katyńskie wywożone na Sybir

Dodał, że 7 marca 1940 zapadła również decyzja o wywiezieniu rodzin ofiar zbrodni katyńskiej. - To była wielka kwietniowa wywózka rodzin katyńskich na Sybir, już wcześniej miały miejsce pierwsze aresztowania - powiedział dyrektor muzeum.

Tzw. białoruska lista katyńska

Tomasz Szczepański podkreślił, że wielu rzeczy jeszcze nie wiemy. - Największą zagadką jest tzw. białoruska lista katyńska, czyli więźniowie z terenów Białorusi, a było to ponad 3800 osób. Nie wiemy, kim byli i gdzie zostali pochowani. Istnieje przypuszczenie, że miejscem pochówku jest uroczysko Kuropaty pod Mińskiem - podkreślił.


Posłuchaj
19:10 2023_04_13 09_29_29_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 13 kwietnia - Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Sławomir Frątczak i Tomasz Szczepański (dyrektor i kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie)

Data emisji: 13.04.2023

Godzina emisji: 9.30

pg/mo

Czytaj także

Katyń - odkrywanie prawdy [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2023 13:00
Katyń - od momentu pojawienia się w obiegu publicznym nazwy tej niewielkiej miejscowości koło Smoleńska - stał się symbolem jednej z najbardziej odrażających zbrodni popełnionych przez reżim sowiecki. To synonim dziesiątek tysięcy zamordowanych polskich oficerów, w przeważającej części zmobilizowanych w sierpniu 1939 roku rezerwistów, którzy w życiu codziennym byli profesorami uczelni, nauczycielami, adwokatami, sędziami, lekarzami, przedsiębiorcami, pisarzami, dziennikarzami, właścicielami ziemskimi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prawda rodziła się bólach". Prezes IPN w przeddzień 80. rocznicy ujawnienia zbrodni katyńskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 11:34
- Prawda o Katyniu rodziła się bólach - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. - Słowo Katyń w polskiej świadomości, polskim sercu i umyśle oraz pamięci rodzi najtragiczniejsze emocje i wspomnienia - dodał.
rozwiń zwiń