Od pieśni legionów do hymnu narodowego

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 22:00
O "Mazurku Dąbrowskiego" w specjalnej audycji opowiedały Małgorzata Gańska i Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz Jerzy Lemański i Zasław Adamaszek z Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie.
Józef Wybicki jest twórcą Pieśni Legionów Polskich we Włoszech
Józef Wybicki jest twórcą "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech"Foto: Polona

"Żołnierze do Twojej pieśni coraz więcej gustu nabierają" - pisał w sierpniu 1797 roku gen. Dąbrowski do Józefa Wybickiego. "Pieśń legionów" - bo o niej mowa - powstała niewiele wcześniej w Reggio nell'Emilia w północnych Włoszech. Tekst napisał Józef Wybicki do znanej wówczas melodii mazura.

"Pieśń" szybko zyskała popularność i była chętnie śpiewana początkowo przez legionistów, potem także podczas powstania listopadowego (1830), styczniowego (1863), w czasach Wielkiej Emigracji, w czasie rewolucji 1905 roku, wreszcie podczas I i II wojny światowej.  

Po odzyskaniu niepodległości pojawiła się konieczność wyboru pieśni, która stałaby się hymnem narodowym. Oprócz "Mazurka Dąbrowskiego" brano pod uwagę m.in. "Rotę", "Boże coś Polskę", "Warszawiankę", "Chorał" czy "My pierwsza Brygada". W ubiegłym roku obchodziliśmy 95. rocznicę ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem Polski i 225. rocznicę powstania "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech".


Posłuchaj
29:01 2023_05_02 21_31_03_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Od pieśni legionów do hymnu narodowego (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Stylińska

Goście: Małgorzata Gańska i Przemysław Rey (Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie), Jerzy Lemański i Zasław Adamaszek (Narodowe Muzeum Techniki w Warszawie)

Data emisji: 2.05.2023 (powtórka z 2022 r.)

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

"Mazurek Dąbrowskiego" – pieśń legionowa, pieśń patriotyczna, hymn

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2023 11:30
Ukazał się album "Mazurek Dąbrowskiego. Obrazy, słowa, nuty", wydany przez Instytut De Republica. To wydawnictwo stało się punktem wyjścia do dyskusji o tożsamości, patriotyzmie i znaczeniu symboli narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Losy rękopisu Hymnu Narodowego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2023 11:20
Pan Antoni Dutko przez lata śledził losy rękopisu naszego Hymnu Narodowego. Ponieważ kochał radio od dziecka, więc postanowił nas radiowców zachęcić do opowiedzenia tej historii. Niezwykle ciekawej i tajemniczej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zaginiony rękopis". 
rozwiń zwiń