Polskie Radio
Section05
Magdalena Drohomirecka

Pakiet migracyjny. Na czym polegają założenia unijnego mechanizmu solidarności?

– Założenia tak zwanego unijnego mechanizmu solidarności nie rozwiązują problemu nielegalnej migracji w Europie, ale go wręcz potęgują – ocenił wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Dodał, że Polska wielokrotnie pokazywała swoją solidarność na arenie międzynarodowej, a teraz będzie mogła wnioskować o całkowite odstępstwo od obowiązkowej solidarności - czyli od relokacji migrantów, kontrybucji finansowej w wysokości 20 tysięcy euro za nieprzyjętego migranta czy wsparcia operacyjnego. 
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Trójka

Julia Przyłębska: orzeczenie Sądu Najwyższego ws. prawa łaski było motywowane politycznie

– Zgodnie z Konstytucją prawo łaski, to wyłączna prerogatywa prezydenta i orzeczenie Trybunały Konstytucyjnego to wyraźnie rozstrzyga. Decyzja Sądu Najwyższego może wywołać anarchię i niepewność prawa – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Julia Przyłębska, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka sąd Julia Przyłębska Trybunał Konstytucyjny Sąd Najwyższy Magdalena Drohomirecka

Przed szczytem NATO. Na jakie wsparcie może liczyć Ukraina?

Goście "Klubu Trójki" odnieśli się m.in. do szczytu Trójkąta Weimarskiego, w ramach którego doszło do spotkania prezydenta Polski, prezydenta Francji i kanclerza Niemiec. Jak powiedział później Andrzej Duda - Polska, Francja i Niemcy są złączone jednym interesem i świadomością, że Rosja nie może wygrać wojny przeciwko Ukrainie. Jak mówił szef państwa polskiego, dla bezpieczeństwa Europy i NATO rosyjski imperializm i ekspansjonizm muszą zostać powstrzymane.
Zobacz więcej na temat:  Trójka wojna na Ukrainie Magdalena Drohomirecka Ukraina Jarosław Guzy

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ks. Burda: całym swoim życiem dojrzewali do męczeństwa

- Pan Bóg prowadził Ulmów w życiu i w ten sposób oni dorastali do heroicznej decyzji o przyjęciu Żydów, co doprowadziło do męczeńskiej śmierci poniesionej za wiarę w Chrystusa - mówił w Polskim Radiu 24 postulator procesu beatyfikacyjnego Ulmów ks. Witold Burda. Gościem audycji "Dziedzictwo współczesności" był także dr Wojciech Kozłowski z Instytutu Pileckiego, który opowiadał, co czują potomkowie zamordowanych za pomoc Żydom.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie Żydzi sprawiedliwi wśród narodów świata Magdalena Drohomirecka

"Rząd, który starał się przeciąć pępowinę łączącą z PRL". Jacek Łęski o gabinecie Jana Olszewskiego

- Nie chodziło o samą lustrację, ale o wiele działań tego rządu, które miał przeciąć pępowinę z PRL. Na ile one skuteczne i realne, o to można się spierać, natomiast to, że takie działania rząd podjął, to jest pewne - mówił w Polskim Radiu 24 Jacki Łęski (TVP), który wraz z Adamem Borowskim, Gazeta Polska, który wraz mówił o wydarzeniach 1989 i 1992 r.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Rosja Magdalena Drohomirecka Adam Borowski

Polska – Ukraina. Historia i przyszłość naszych relacji

Polska stała się w ostatnim czasie głównym partnerem Ukrainy z uwagi na sytuację wojenną. – Nasz fundamentalny interes narodowy jest taki, aby współpracować z Ukrainą – mówił prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski podczas wykładu z cyklu Akademii Dyplomatycznej MSZ.
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Andrzej Przyłębski Jan Piekło stosunki polsko-ukraińskie NATO wojna na Ukrainie Unia Europejska

Zamach na Jana Pawła II. Kiedy i gdzie zapadła decyzja o jego zorganizowaniu?

– Ta bezwzględność władz sowieckich wynikała z faktu, że pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Polski potwierdziła wszystkie ich najgorsze przypuszczenia. To jest ten moment, kiedy mówi on nie tylko do Polaków, ale do wszystkich narodów ujarzmionych za żelazną kurtyną. (…) To rodzi przekonanie, że tego człowieka trzeba powstrzymać za wszelką cenę – mówi prof. Rafał Łatka z Instytut Historii PAN. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka Jan Paweł II zamach Rafał Łatka Grzegorz Górny

Po koronacji Karola III. Co to wydarzenie mówi nam o współczesnej Wielkiej Brytanii?

– To niezwykły czas. Oglądaliśmy piękne obrazy koronacji, wydarzenia historycznego zarówno państwowego, jak i religijnego, ale także w pewnej mierze teatralnego. To ogromne święto Brytyjczyków, święto państwowe, ale to coś głębszego. W czasie uroczystości mogliśmy zauważyć, jak nieprzypadkowo sfera sacrum mieszała się ze sferą profanum. To jest coś, co można nazwać metafizyką państwa, pokazanie, że cele państwa wykraczają poza życie jednostki czy pokolenia – mówił dr Arkady Rzegocki, szef Służby Zagranicznej, były ambasador RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Karol III monarchia Trójka Klub Trójki Adam Dąbrowski Paweł Zieliński Arkady Rzegocki

19. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W którą stronę zmierza UE?

Kiedyś, w czasach słusznie minionych, 1 maja przymusowo i hucznie obchodzono Święto Pracy. Dziś obchodzimy dzień św. Józefa, patrona robotników, a także kolejną – w tym roku już 19. – rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To dobry czas, żeby zapytać: quo vadis... Unio. Między innymi na to pytanie odpowiedzi szukali goście "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Unia Europejska Magdalena Drohomirecka

Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki. Jak prezentuje sztukę?

Rozmowa o działalności Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki była dla dr. Janusza Janowskiego, pełniącego funkcję jej dyrektora od roku, okazją do podsumowania tych pierwszych 12 miesięcy. – W zeszłym roku realizowaliśmy program wystaw, który był przygotowany przez moją poprzedniczkę, poza jednym wyjątkiem – wystawą Tadeusza Kulisiewicza. To była moja pierwsza autorska, kuratorska wystawa zapowiadająca program, który już wprowadziłem od tego roku – mówi gość "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Magdalena Drohomirecka KULTURA SZTUKA

"Historia mówi przez pokolenia". Jak zafascynować nią młodzież?

Instytut Pamięci Narodowej zorganizował Kongres Pamięci Narodowej pod hasłem "Historia mówi przez pokolenia". Jak poinformował prezes IPN Karol Nawrocki, w trzydniowym wydarzeniu wzięło udział 13 tys. osób, w tym 7 tys. dzieci. Kongres to odpowiedź na raport "Edukacja dla pamięci", według którego 59 proc. uczniów i 15 proc. dorosłych czerpie wiedzę historyczną z internetu i gier komputerowych. 
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Drohomirecka Trójka historia Polski edukacja Instytut Pamięci Narodowej IPN Kongres Pamięci Narodowej

Zapomniane bohaterstwo Polaków. Dlaczego tak się stało?

W czasie II wojny światowej z powodu niesienia pomocy żydowskim współobywatelom zginęło około tysiąca Polaków. Dlaczego przez tyle dziesiątków lat byli zapomniani? Dlaczego świat i Europa mówią o "polskich obozach śmierci", a milczą o cichym bohaterstwie? Zdaniem prof. Magdalena Gawin, dyrektor Instytutu Solidarności i Męstwa im. Witolda Pileckiego, wpłynęła na to przede wszystkim sytuacja polityczna i fakt, że Polska nie była wolnym krajem.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Magdalena Drohomirecka Instytut Pamięci Narodowej Magdalena Gawin Instytut Pileckiego