Janusz Kapusta: zainspirował mnie Arnold Schwarzenegger

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 22:00
- W latach 70. byłem pod wrażeniem Schwarzeneggera. Gdy kulturysta z Austrii miał 14 lat, to koledzy go trochę popychali. Zamknął się więc w piwnicy i zaczął ćwiczyć. Po kilku latach zdobył tytuł Mister Universe, czyli najlepiej zbudowanego człowieka na świecie. Pomyślałem: to jest człowiek, który mnie interesuje. Żeby zostać księciem, trzeba mieć albo żonę księżniczkę, albo matkę królową. A tutaj on sam do tego doszedł - mówił w Dwójce Janusz Kapusta, tegoroczny laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.
Janusz Kapusta podczas XIII Kongresu Polska Wielki Projekt 2023
Janusz Kapusta podczas XIII Kongresu Polska Wielki Projekt 2023Foto: PAP / Tomasz Gzell

Z maleńkiej wsi w wielki świat 

Młody człowiek, pełen zdziwienia i dziecięcej otwartości na świat, wyruszający z wielkopolskiej wsi przez Poznań i Warszawę do Nowego Jorku. Niezależny badacz poszukujący porządku i harmonii pośród sprzecznych idei. Nieustannie ćwiczący wyobraźnię artysta z zainteresowaniami filozoficznymi i matematycznymi. Odkrywca, którego misją jest próba zrozumienia znaczenia tego, co odkrył.

- W szkole podstawowej byłem zawsze dobrym uczniem. Miałem piątkę z tego, że jest Pan Bóg i piątkę z tego, że Pana Boga nie ma. Lubiłem piątki. Rodzice nie byli zbyt zamożni i to był dla nich powód do chwały, że byłem najlepszym uczniem w szkole - wspominał Janusz Kapusta.

Skupiony na przyszłości

Ceniony rysownik, malarz i scenograf, absolwent ASP w Poznaniu, studiował także architekturę na Politechnice Warszawskiej i filozofię na ATK w Warszawie. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Współpracuje z pismami w USA i "Rzeczpospolitą" w Polsce. Jest odkrywcą 11-ściennej bryły geometrycznej nazwanej przez siebie K-dronem.

- Nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytania ani w teraźniejszości, bo rozmawiałem z ludźmi, ani w przeszłości, bo czytałem książki. A skoro nie znalazłem, to jedyną nadzieją zostawała przyszłość. Pomyślałem, co jest za to odpowiedzialne. W przypadku przeszłości jest to pamięć, a w przypadku teraźniejszości - zmysły. Możemy dotknąć dziś. Nie mogę nikogo dotknąć wczoraj albo jutro. Co jest więc odpowiedzialne za przyszłość? Ja nazwałem to wyobraźnią i postanowiłem, że będę to ćwiczył - wyznał gość Dwójki.


Posłuchaj
29:28 2023_06_05 21_31_26_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Rozmowa z Januszem Kapustą, tegorocznym laureatem Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego Janusz Kapusta otrzymał w sobotę, 3 czerwca podczas XIII Kongresu Polska Wielki Projekt. Patronem wydarzenia było Polskie Radio. 

Czytaj także: 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Janusz Kapusta (rysownik, malarz, scenograf)

Data emisji: 5.06.2023

Godz. emisji: 21.30

mo/pg

Czytaj także

Janusz Kapusta: jestem artystą szkicu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 18:00
- Rysunek to najuczciwszy rodzaj kontaktu z artystą. Wielkimi rysownikami są ci, którzy pokonują siebie, to ćwiczenie, powtarzalność czyni z nas mistrzów - mówił na antenie Dwójki Janusz Kapusta, rysownik i ilustrator. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres "Polska Wielki Projekt" - ważne rozmowy o kulturze

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 09:30
- Zniszczeniu uległo 1400 obiektów kultury. Dziękujemy Ukraińcom za obronę cywilizowanego świata, którzy siły do tego czerpią właśnie z kultury - mówił podczas trzeciego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
rozwiń zwiń