Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Ludwika Ogorzelec: staram się pokazać niewidzialne

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 18:44
- Przestrzeń jest dla mnie pierwszą materią rzeźbiarską. Nie ta widzialna, dotykalna materia, z której jest stworzona linia. Linia jest ważna i ważny jest materiał, którego używam, ale nie pierwszorzędny. On mi podbija, podkreśla znaczeniami czy emocją, jaką mamy w stosunku do materii, całość idei, ale jest jednak drugorzędny - mówiła w Dwójce rzeźbiarka, laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Ludwika Ogorzelec
Ludwika OgorzelecFoto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj
26:50 Dwójka owzk 1.06.2021.mp3 Spotkanie z Ludwiką Ogorzelec, laureatką nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka) 
wildstein 1200 PAP.jpg
Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

Zobaczyć niewidzialne - tym hasłem można by określić drogę twórczą Ludwiki Ogorzelec, artystki sztuk wizualnych i rzeźbiarki. Poprzez swoją pracę kieruje ona wzrok widzów ku przestrzeni, w której prezentowane są jej dzieła. W ten sposób same prezentowane przez nią obiekty stają się niejako negatywem tego, co stanowi rzeczywisty przedmiot jej sztuki.

- Próbuję pokazać niewidzialne. Może nie zilustrować, ale wiemy, że w bryle powietrza, w przestrzeni w każdym momencie istnieje i zachodzi wiele fenomenów fizycznych i chemicznych. Oko nasze, niedoskonały instrument, nie widzi tego. To jest właśnie źródło mojej inspiracji. Przez krzyżujące się w przestrzeni linie próbuję stworzyć dodatkowe napięcia po to, by dotknąć pierwszej wrażliwości człowieka, którego zapraszam do wnętrza rzeźby - tłumaczyła Ludwika Ogorzelec.

Ludwika Ogorzelec – biografia / Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski:

[Źródło: YouTube CSW Zamek Ujazdowski]

Zamek Królewski 1200 (2).jpg
Grzegorz Górny: kultura łączy się z bezpieczeństwem

Z artystką rozmawialiśmy w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie prezentowana jest jej wystawa "Szukam momentu równowagi". - Jest to fragment mojego programu twórczego. Nadaliśmy to jako tytuł. To także moje credo. Szukam momentu równowagi w życiu, a zwłaszcza w rzeźbie, w sztuce, którą się zajmuję - podkreślała.

Nagrodę im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego Ludwika Ogorzelec odebrała w sobotę, 29 maja na zakończenie XI Kongresu Polska Wielki Projekt. Patronem medialnym wydarzenia był Program 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Nowak

Gość: Ludwika Ogorzelec (artystka sztuk wizualnych, rzeźbiarka, laureatka Nagrody im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego)

Data emisji: 1.06.2021

Godzina emisji: 17.30

pg

Czytaj także

Bronisław Wildstein: zawsze chciałem być pisarzem

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 18:59
- Pisałem już od podstawówki, tylko nigdy nie kończyłem. Potem, już na studiach, kilka rzeczy nawet skończyłem. To były takie rzeczy, z których niektóre teoretycznie mogłyby zupełnie śmiało przejść przez cenzurę, ale nie drukowałem nic. Zadebiutowałem bardzo późno, miałem wtedy 37 lat - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Bronisław Wildstein, intelektualista, pisarz i dziennikarz, a w przeszłości opozycjonista.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Wojciech Fałkowski: Kongres Polska Wielki Projekt jest związany z ideą Zamku jako symbolu

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 18:50
- Zamek zmartwychwstał, możemy powiedzieć, że pojawił się jak feniks z popiołów. A pojawił się dlatego, że nie udało się go wykorzenić z serc i umysłów Polaków. Pamięć trwała, była szeroko odczuwalna również dla rządzących, którzy przez ćwierć wieku nie chcieli odbudowywać Zamku aż w końcu musieli skapitulować - mówił dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, gdzie odbywa się XI Kongres Polska Wielki Projekt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska Wielki Projekt w kulturze. Schabowska: jest zagrożenie, które sprowadza nas do kraju półkolonialnego

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2021 15:45
- Jest zagrożenie zewnętrzne, które sprowadza się do pozycjonowania Polski jako kraju półperyferyjnego i postkolonialnego, który potrzebuje zachodu żeby się modernizować i potrzebuje jego kultury, żeby móc budować u siebie - powiedziała w Polskim Radiu 24 Barbara Schabowska, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń