Kongres "Polska Wielki Projekt" - ważne rozmowy o kulturze

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 09:30
- Zniszczeniu uległo 1400 obiektów kultury. Dziękujemy Ukraińcom za obronę cywilizowanego świata, którzy siły do tego czerpią właśnie z kultury - mówił podczas trzeciego dnia Kongresu Polska Wielki Projekt wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.
Program XIII Kongresu Polska Wielki Projekt poruszał zagadnienia geopolityki, oddziaływania rosyjskiej kultury na Europę Zachodnią, kondycji uniwersytetów czy reparacji
Program XIII Kongresu "Polska Wielki Projekt" poruszał zagadnienia geopolityki, oddziaływania rosyjskiej kultury na Europę Zachodnią, kondycji uniwersytetów czy reparacjiFoto: PAP / Tomasz Gzell

Trzydniowe spotkanie pod hasłem "Suwerenność"

Kongres "Polska Wielki Projekt" odbył się w dniach 2-4 czerwca w Warszawie. To największe w Polsce spotkanie konserwatywnych środowisk eksperckich, opiniotwórczych i politycznych. W czasie trzydniowego wydarzenia w warszawskich Arkadach Kubickiego, organizowanego pod hasłem "Suwerenność", dużo miejsca poświęcono też kulturze.

Ważna tożsamość kulturowa

Tematy kultury zdominowały trzeci dzień kongresu. Politycy, artyści i eksperci rozmawiali m.in. o tożsamości kulturowej w kontekście wojny na Ukrainie. - Zniszczeniu uległo 1400 obiektów kultury. Dziękujemy Ukraińcom za obronę cywilizowanego świata, którzy siły do tego czerpią właśnie z kultury - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Panel poświęcony miastom przyszłości

Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Szczerski mówił o miastach przyszłości. - Myślimy o tym inaczej niż w latach 90., był to czas błyskawicznego, ale niekontrolowanego ich rozwoju - podkreślił.  


Posłuchaj
04:28 2023_06_05 08_06_51_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Kongres "Polska Wielki Projekt" - ważne rozmowy o kulturze (Poranek Dwójki)

 

Janusz Kapusta laureatem Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego

Uroczystość wręczenia wyróżnienia rysownikowi, malarzowi i scenografowi odbyła się podczas drugiego dnia Kongresu "Polska Wielki Projekt". - Wymyśliłem metody rozwijania wyobraźni, wykorzystując swoje doświadczenia, prowadziłem zajęcia na wyższych studiach. Rysowanie traktowałem jako sposób istnienia, jestem ilustratorem. Odkryłem nowe zasady złotego podziału i zaczęto mnie przedstawiać jako niezależnego badacza. W wieku 44 lat sam o sobie napisałem, że jestem artystą. Artykuł o złotym podziale ukazał się, gdy miałem 52 lata - powiedział Janusz Kapusta w rozmowie z Michałem Nowakiem.


Posłuchaj
06:10 2023_06_05 08_35_19_Dwojka_Poranek_Dwojki.mp3 Rozmowa z Januszem Kapustą - laureatem Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego (Poranek Dwójki)

 

Na dłuższe spotkanie z laureatem Nagrody im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego zapraszamy w dzisiejszych (5.06) "Rozmowach po zmroku" o godz. 21.30.

Kongres "Polska Wielki Projekt" odbył się po raz trzynasty. Patronem wydarzenia było Polskie Radio.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Data emisji: 5.06.2023

Godzina emisji: 8.10 i 8.35

mo

Czytaj także

Prof. Piotr Gliński: walka Ukraińców to szansa na zwycięstwo dobra nad złem

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2022 18:00
- Wielkie podziękowania dla wszystkich ludzi i instytucji kultury w Polsce, którzy wspierają ukraińskich artystów. Na Ukrainie jesteśmy również obecni, koordynujemy pomoc dla potrzebujących. Z drugiej strony chcielibyśmy, aby jak najszybciej wojna zakończyła się zwycięsko i aby tamtejsi artyści mogli wrócić do normalnej pracy. Do Polski przyjechało 2,5 mln uchodźców, a my wszyscy potrafimy temu wyzwaniu podołać - mówił na antenie Dwójki prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Piotr Gliński: prawdziwa wspólnota patrzy w przyszłość i pamięta o historii

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2023 18:00
- Polski heroizm ma w sobie podejście romantyczne, ale również wspaniałą pracę u podstaw, organiczną i dyplomatyczną. To wszystko łącznie przyniosło wielki sukces, czyli odzyskanie niepodległości, i warto o tym pamiętać. Również współcześnie ma to olbrzymie znaczenie - mówił w Dwójce prof. Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
rozwiń zwiń