Janusz Kapusta: jestem artystą szkicu

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 18:00
- Rysunek to najuczciwszy rodzaj kontaktu z artystą. Wielkimi rysownikami są ci, którzy pokonują siebie, to ćwiczenie, powtarzalność czyni z nas mistrzów - mówił na antenie Dwójki Janusz Kapusta, rysownik i ilustrator. 
Janusz Kapusta
Janusz Kapusta Foto: Grzegorz Śledź/PR2

pap_19991126_01U1200.jpg
Kwadratura kultury: rysownik Janusz Kapusta

W audycji spotkaliśmy się z Januszem Kapustą z okazji jubileuszu jego 70. urodzin. Ceniony rysownik, malarz i scenograf, absolwent ASP w Poznaniu studiował także architekturę na Politechnice Warszawskiej i filozofię na ATK w Warszawie. Specjalizuje się w małych formach graficznych, plakatach, ilustracjach do magazynów i książek. Współpracuje z pismami w USA i "Rzeczpospolitą" w Polsce.

Jest odkrywcą 11-ściennej bryły geometrycznej nazwanej przez siebie K-dronem. - To jest kształt, który ma w sobie górę i dół, pozytyw i negatyw. 7 lat zajęło mi odnalezienie go w kosmosie, jest on skamieliną czasu. Dlaczego Picasso był wielkim artystą? Bo nie ściągnął go od kogoś innego, ale odkrył go w sobie, podobnie jak Chagall, który również wzbogacił nasz świat - mówił.

Janusz Kapusta powiedział, że nie jest w stanie podać dokładnej liczby ilustracji swego autorstwa. - Sam o sobie mówię, że jestem artystą szkicu, czyli tego co jest szybkie, spójne z myśleniem, całe życie ćwiczyłem wyobraźnię. 


Posłuchaj
29:52 2021_11_04 17_29_57_PR2_O_wszystkim_z_kultura.mp3 Janusz Kapusta: jestem artystą szkicu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Wspominał, że jego pierwszy rysunek ukazał się w "Szpilkach". - To było spotkanie z czymś ulotnym, tajemniczym, wtedy te rysunki były ważniejsze, gdyż wzbogacały tę opowieść o mnie - stwierdził.

Gość Dwójki opowiedział też historię swego pobytu w USA. - Pojechałem na 3 miesiące i zatrzymał mnie stan wojenny do zeszłego roku. Spędziłem tam 38 lat i 7 miesięcy. Przypadek losu sprawił, że teraz również nie mogłem wrócić z powodu wstrzymania lotów. Jak pisałem w swojej książce, nie do końca wierzę w przypadki - podkreślił.

Dodał, że przed wyjazdem z Polski przyjaźnił się z Jonaszem Koftą. - To był najważniejszy człowiek w moim życiu, to on zwrócił na mnie uwagę, właściwie się mną opiekował jako biednym studentem. Jego przyjaciel Andrzej Dudziński zaprowadził mnie do dwóch agentów odpowiedzialnych za strony opinii w "New York Timesie". Potem okazało się, że w okresie stanu wojennego w "NYT" rysunki publikowało 27 Polaków - zaznaczył.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Janusz Kapusta (plastyk, rysownik, ilustrator, malarz i scenograf)

Data emisji: 4.11.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Czytaj także

"Konstytucja 3 maja była ze strony litewskiej kompromisem"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2021 20:33
- Stanowisko Litwinów było takie: dobrze, zgadzamy się na centralizację państwa, ale stosunki polsko-litewskie nie są uregulowane w duchu Konstytucji 3 maja. Musi być jeszcze jakiś dokument objaśniający. Zaręczenie Wzajemne Obojga Narodów było właśnie tym dopełnieniem - mówił w Dwójce dr Vydas Dolinskas, dyrektor Pałacu Wielkich Książąt Litewskich w Wilnie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Zbigniew Wawer: historia dobrze "sprzedana" może zachęcić wiele osób

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 20:00
- Jestem przeciwnikiem historii, która skupia się tylko na datach i nazwiskach, czyli tzw. wiedzy encyklopedycznej. To odstrasza młodzież. A podanie jej w sposób przystępny przysparza więcej osób, które by tę historię chciały poznać - opowiadał w Dwójce prof. Zbigniew Wawer, laureat nagrody specjalnej BohaterON 2021.
rozwiń zwiń