Polskie Radio
Section05
Kongres Polska Wielki Projekt 2023

Janusz Kapusta: zainspirował mnie Arnold Schwarzenegger

- W latach 70. byłem pod wrażeniem Schwarzeneggera. Gdy kulturysta z Austrii miał 14 lat, to koledzy go trochę popychali. Zamknął się więc w piwnicy i zaczął ćwiczyć. Po kilku latach zdobył tytuł Mister Universe, czyli najlepiej zbudowanego człowieka na świecie. Pomyślałem: to jest człowiek, który mnie interesuje. Żeby zostać księciem, trzeba mieć albo żonę księżniczkę, albo matkę królową. A tutaj on sam do tego doszedł - mówił w Dwójce Janusz Kapusta, tegoroczny laureat Nagrody im. Lecha Kaczyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Kapusta Dwójka Michał Nowak Polska Wielki Projekt KULTURA

"Dzieło agentury sowieckiej". Krzysztof Wyszkowski o wydarzeniach 1992 r.

- Rząd Jana Olszewskiego to pierwszy niekomunistyczny rząd, i pierwszy wybrany w pełni demokratycznych wyborach. Rząd ten natychmiast zderzył się z przeciwnikami. Takim była znanym publicznie zdarzeniem, była wizyta Lecha Wałęsy w Moskwie w maju 1992 r. - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Wyszkowski, opozycjonista w czasach PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Jan Olszewski Rosja Krzysztof Wyszkowski

Kongres "Polska Wielki Projekt". Prof. Jerzy Miziołek: naród nie może trwać bez suwerenności

- Nie byliśmy nigdy w stanie godzić się na okruchy suwerenności, myśmy zawsze walczyli o całą suwerenność (…). My, w Polsce możemy myśleć z dumą, żeśmy tej suwerenności zawsze bronili - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki, prof. nauk humanistycznych, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Adrian Klarenbach

Prof. Krysiak: "Mamy produkty lepsze, niż zagraniczne"

Kongres "Polska Wielki Projekt" relacjonowany jest na bieżąco na różnych antenach Polskiego Radia. W wydarzenie to było osią specjalnego wydania "Świata do trzeciej", nadawanego z Arkad Kubickiego. Wśród gości Rafała Tomańskiego znaleźli się m.in.: prof. Zdzisław Krasnodębski z Fundacji Polska Wielki Projekt, prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumanna, prof. Andrzej Zybertowicz, Nicholas Eberstadt z American Enterprise Institute, historyk dr Philippe Fabry oraz Brett Bourbon – filozof i teolog z Uniwersytetu w Dallas.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Polska Wielki Projekt Warszawa Jacek Sasin Rafał Tomański

Kongres "Polska Wielki Projekt". Prof. Legutko o sytuacji w UE: powstaje jakieś niewidzialne imperium ideologiczne

- Swoboda w prowadzeniu polityki została ogromnie zawężona, powstaje jakieś niewidzialne imperium ideologiczne - mówił podczas dyskusji w ramach kongresu "Polska Wielki Projekt" europoseł PiS prof. Ryszard Legutko. Krytykował Parlament Europejski za - jak mówił - próby ingerencji w program nauczania historii w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Legutko polityka Polska Wielki Projekt

Polska a suwerenność. Prof. Zybertowicz: manewrujemy w gęstej sieci globalnych zależności

- Polska jest państwem, które próbuje manewrować w gęstej sieci globalnych zależności finansowych, gospodarczych, kulturowych. Na przykład na polską młodzież ogromny wpływ mają nowe media (...). Neutralizowanie części szkodliwego przekazu z tych mediów jest właśnie manewrowaniem na rzecz suwerenności - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta, ekspert ds. bezpieczeństwa i nowych technologii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Adrian Klarenbach Andrzej Zybertowicz

Jan Parys o centralizacji UE: każda organizacja, aby przetrwać, musi brać pod uwagę interesy słabszych

- Jakakolwiek organizacja, żeby przetrwać, musi szanować interesy wszystkich członków, także tych mniejszych i słabszych. W przeciwnym razie będzie to organizacja, gdzie korzyści odnoszą najsilniejsi. (...) Taka organizacja może przetrwać parę lat, ale nie będzie miała przyszłości - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Parys, komentując działania podejmowane w Unii Europejskiej, zmierzające do centralizacji i federalizacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Polityka zagraniczna Polski polityka Jan Parys

"Toczy się walka o naszą suwerenność". Szynkowski vel Sęk na kongresie "Polska Wielki Projekt"

- Jest pytanie, czy dziś tendencje, które pojawiają się w UE, nie dążą od tego, by pewne kompetencje bezpowrotnie i ze szkodą dla niektórych państw, przekazać instytucjom UE. To jest wizja, której my się zdecydowanie sprzeciwiamy - mówił w Polskim Radiu 24 Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. Unii Europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Adrian Klarenbach szymon szynkowski vel sęk

PR24 Kongres "Polska Wielki Projekt". Prof. Jacek Czaputowicz: suwerenność państw się zmienia

- W kontekście współczesnych stosunków międzynarodowych suwerenność wycieka - do Unii Europejskiej, do globalnych instytucji finansowych. Pytanie jest: "Ile suwerenności powinno pozostać na poziomie państw i jaka powinna być polityka poszczególnych państw w tym zakresie?" - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jacek Czaputowicz. Gość audycji komentował główne zagadnienie tegorocznego kongresu "Polska Wielki Projekt".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Czaputowicz Adrian Klarenbach POLSKA polityka dyplomacja Unia Europejska Polska Wielki Projekt

Kongres "Polska Wielki Projekt". Robert Telus: suwerenność to także bezpieczeństwo żywnościowe

- W momencie, gdy imperium rosyjskie ma wojnę z Ukrainą, sprawa suwerenności jest bardzo ważnym tematem, nie tylko tym dotyczącym spraw militarnych. W tym momencie musimy mówić również o suwerenności energetycznej i żywnościowej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Robert Telus, minister rolnictwa.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka rolnictwo Unia Europejska Robert Telus Adrian Klarenbach