Bożena Markowska z mikrofonem na sali operacyjnej. Reportaż "Przeskoczyć śmierć"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2023 22:00
Bożena Markowska w ciągu kilkudziesięciu lat pracy w Polskim Radiu stworzyła ponad pół tysiąca audycji. Jedną z jej specjalności był reportaż. "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku to jedno z jej największych osiągnięć w tej dziedzinie. W audycji pokazana jest praca lekarzy i pielęgniarek operujących serce.
Bożena Markowska w swoim reportażu zderzyła głosy lekarzy i wielkie poczucie odpowiedzialności za pracę, którą wykonują, z nadziejami pacjentów
Bożena Markowska w swoim reportażu zderzyła głosy lekarzy i wielkie poczucie odpowiedzialności za pracę, którą wykonują, z nadziejami pacjentówFoto: z archiwum NAC
  • Bożena Markowska - wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, reportażystka i autorka audycji literackich w Dwójce - zmarła 30 października br.
  • Jedna z jej najważniejszych audycji, za którą była nagradzana, to reportaż "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku.
  • W 2000 roku za osiągnięcia w dziedzinie reportażu i dokumentu literackiego, szczególnie za cykl "Dlaczego zabija się poetów", Bożena Markowska otrzymała Złoty Mikrofon.

Wiadomość o śmierci Bożeny Markowskiej dotarła do nas w miniony poniedziałek, 30 października. Dziennikarka w swoim zawodowym życiu stworzyła ponad pół tysiąca audycji - reportaży, audycji literackich, słuchowisk.

Bożena Markowska i jej radiowe skarby

Pracę rozpoczęła w roku 1962. Od 1973 roku związana była z Redakcją Literacką. W poetyckim cyklu "Dlaczego zabija się poetów" ukazywała tragiczne losy poetów różnych pokoleń, m.in. Georga Trakla, Wasyla Stusa, André Chéniera czy Rafała Wojaczka. Jednocześnie przygotowywała także cenione reportaże. W czasie stanu wojennego publikowała poza radiem w tygodnikach społeczno-literackich. Po powrocie w 1990 roku na stałe związała się z Redakcją Literacką Programu 2 Polskiego Radia.

Autorski styl adaptacji

Stworzyła autorski styl adaptacji w słuchowiskach dokumentalnych. Wykorzystując dostępne źródła historyczne i literackie, tworzyła poruszające audycje. Oprócz przekazywania merytorycznej wiedzy historycznej, w ciekawy i porywający sposób opowiadały historie jednostkowych bohaterów, np. w słuchowisku "Bez przedawnienia" o zamordowanych w Katyniu i Charkowie polskich oficerach, a w "Szpitalu Dobrej Woli" o rzezi warszawskiej Woli podczas powstania warszawskiego.

Reportaż, który przeszedł do historii

W 2000 roku Bożena Markowska otrzymała Złoty Mikrofon. Jedna z jej najważniejszych audycji, za którą była nagradzana, to reportaż "Przeskoczyć śmierć" z 1978 roku. Autorka ukazała w nim pracę lekarzy i pielęgniarek operujących serce - zderzyła w nim głosy lekarzy i wielkie poczucie odpowiedzialności za pracę, którą wykonują, z nadziejami pacjentów.


Posłuchaj
26:08 2023_11_02 21_32_51_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 "Przeskoczyć śmierć" - reportaż Bożeny Markowskiej (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Przypomniany reportaż, nie tylko postacią autorki, ale również swoim tematem, wpisał się w nastrój obchodzonych w czwartek (2.11) Zaduszek...

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Opracowała: Justyna Piernik

Data emisji: 2.11.2023

Godzina emisji: 21.30

mgc/pg


Czytaj także

Nie żyje Bożena Markowska, dziennikarka radiowa i reportażystka. "Będzie mi jej bardzo brak"

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2023 09:59
W poniedziałek (30.10) zmarła Bożena Markowska, wieloletnia dziennikarka Polskiego Radia, reportażystka związana z Redakcją Reportażu Literackiego i Programem 2. - To bardzo smutna wiadomość. Bożena była mi bardzo bliska, będzie mi jej brakowało. Właściwie to ostatnia koleżanka z zespołu Reportażu Literackiego. Zostałam już tylko ja, wszyscy inni odeszli - mówiła w Dwójce Janina Jankowska, dziennikarka i reportażystka radiowa.
rozwiń zwiń