"Jacek Stwora połączył literaturę z reportażem radiowym"

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2018 10:57
- Był pisarzem i jednocześnie człowiekiem radia. Powiedziałabym nawet, że stworzył nowy gatunek literatury faktu, ale faktu opowiedzianego dźwiękiem - mówiła Janina Jankowska w audycji okolicznościowej z okazji 100. rocznicy urodzin Jacka Stwory.
Audio
  • Janina Jankowska wspomina Jacka Stworę z okazji 100. rocznicy urodzin wybitnego reportażysty (Dwójka)
  • Reportaż Jacka Stwory "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" (Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/Public Domain/Jorge

Lidia Ostałowska1200.jpg
"Lidka Ostałowska jednała sobie ludzi prawdą"

Od 1995 roku Polskie Radio organizuje Konkurs Stypendialny im. Jacka Stwory dla młodych reportażystów. Jego pomysłodawczynią była Janina Jankowska. - To była osoba niesłychanie kolorowa, z bardzo ciekawym życiorysem. Uczestnik kampanii wrześniowej, w czasie wojny trafił na Zachód, przewędrował cały szlak bojowy po to, żeby potem znaleźć się w Krakowie. To tam zaczął karierę jako pisarz, a potem zaczął pracować w Polskim Radiu - opowiadała o patronie konkursu dziennikarka.

Co charakteryzowało reportaże Jacka Stwory? O tym w nagraniu audycji, w trakcie której przypomnieliśmy również jeden z jego najważniejszych dokumentów radiowych pt. "Pasja, czyli misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej widziane" z 1972 roku. Za tę audycję Jacek Stwora otrzymał najważniejszą radiową nagrodę Prix Italia. Autor wciela się w niej w rolę narratora oraz rozmawia z [anonimowymi] uczestnikami Misterium Męki Pańskiej w Kalwarii Zebrzydowskiej, aktorami odgrywającymi role Piotra i Judasza.

***

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Janina Jankowska (reportażystka Polskiego Radia)

Data emisji: 24.03.2018

Godzina emisji: 19.00

pg/ag

Czytaj także

Jacek Stwora mówił językiem radia

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2015 07:00
Legenda Polskiego Radia za cel stawiała sobie stworzenie reportażu, "którego już nikt nie będzie w stanie przełożyć na język pisany".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Lidka Ostałowska jednała sobie ludzi prawdą"

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2018 15:00
- Ona była mądra nie tylko dlatego, że przeczytała pewnie wszystkie książki świata. Ta mądrość wynikała z jej głębokiego zrozumienia ludzi – podkreślał Wojciech Tochman, wspominając w Dwójce wybitną reporterkę.
rozwiń zwiń