Henryk Mikołaj Górecki we wspomnieniach córki Anny [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 22:00
W audycji z cyklu "Rozmowy po zmroku" spotkaliśmy się Anną Górecką. Pianistka, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach opowiadała o swoim ojcu - Henryku Mikołaju Góreckim, którego 90. rocznica urodzin miała miejsce 6 grudnia.
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) był wybitnym kompozytorem, odkrywcą nowatorskich brzmień i jednym z pionierów powojennej awangardy
Henryk Mikołaj Górecki (1933-2010) był wybitnym kompozytorem, odkrywcą nowatorskich brzmień i jednym z pionierów powojennej awangardyFoto: PAP/Alamy

Anna Górecka dużo czasu poświęca twórczości swego ojca

Anna Górecka naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 4 lat pod kierunkiem prof. Wandy Chmielowskiej. Jest wychowanką prof. Andrzeja Jasińskiego i Wiktora Mierżanowa. Zarówno artystycznie, jak i naukowo dużo czasu poświęca twórczości swego ojca. Jest także autorką książki "Rola fortepianu w życiu i twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego".

Album z wcześniej niepublikowanymi utworami Góreckiego

W roku 2021, nakładem wydawnictwa Boosey&Hawkes, ukazał się zredagowany przez nią album z wcześniej niepublikowanymi utworami Góreckiego. Wszystkie dzieła fortepianowe kompozytora utrwalone zostały na wydanej w 2022 roku płycie "Anna Górecka plays Henryk Mikołaj Górecki". 

***

Henryk Mikołaj Górecki urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 19 lat. Został wówczas przyjęty do Szkoły Muzycznej w Rybniku na Wydział Instruktorsko-Pedagogiczny. Kształcił się pod kierunkiem Karola i Antoniego Szafranków. Ukończył też Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Katowicach, gdzie studiował kompozycję u Bolesława Szabelskiego. Kontynuował studia muzyczne w Paryżu. Po powrocie do kraju został profesorem klasy kompozycji, a następnie rektorem swej macierzystej uczelni.

Najbardziej znane dzieło Góreckiego to III Symfonia zwana też Symfonią pieśni żałosnych. Zbudowana jest z trzech lamentacyjnych pieśni. Wykonana została po raz pierwszy 4 kwietnia 1977 roku w ramach XIV Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Współczesnej w Royan. W 1992 roku kompozycja trafiła na światowe listy przebojów, nie tylko muzyki poważnej, po nagraniu jej przez amerykańską śpiewaczkę Dawn Upshaw. Górecki stał się międzynarodową gwiazdą. W samych Stanach Zjednoczonych sprzedano 150 tys. płyt z nagraniem III Symfonii.

Posłuchaj
29:07 2023_12_06 21_29_44_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Henryk Mikołaj Górecki we wspomnieniach córki Anny (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadziła: Beata Stylińska

Gość: Anna Górecka (pianistka, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, córka Henryka Mikołaja Góreckiego)

Data emisji: 6.12.2023

Godzina emisji: 21.30

pg/mo

Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki - wyprzedził epokę

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2023 05:45
12 listopada 2010 roku zmarł Henryk Mikołaj Górecki, "najbardziej polski" wśród klasyków XX wieku - autor III Symfonii Pieśni Żałobnych, sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Henryk Mikołaj Górecki - 90. rocznica urodzin. Biografka: był samoukiem

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 10:51
- Henryk Mikołaj Górecki nie należał do twórców, którzy od dzieciństwa byli doskonale wykształceni. Pochodził z zupełnie innego środowiska i w każdej dziedzinie właściwie był samoukiem. Nawet w kompozycji. Tak naprawdę dopiero na studia dostał się do Bolesława Szabelskiego w PWSM w Katowicach, wcześniej natomiast borykał się z różnymi kłopotami - mówiła w Dwójce prof. Beata Bolesławska-Lewandowska, autorka książki "Górecki".
rozwiń zwiń