Kiedy więc wybuchła wojna na Ukrainie, wielu członków Kliki miało tę samą myśl: w jaki sposób możemy pomóc uchodźcom z niepełnosprawnościami? W ciągu paru dni Klika otworzyła punkt wsparcia na ul. Estery 3 na krakowskim Kazimierzu.
Niepełnosprawne serce
Tam pomagano ludziom, którzy się ewakuowali, w organizowaniu zakwaterowania, transportu, sprzętu rehabilitacyjnego, rehabilitacji, leczenia. Bartek, choć sam porusza się na wózku, był koordynatorem tego punktu. – Niepełnosprawne można mieć tylko serce – stwierdza.
Połączenie niepełnosprawności z wojną
Szybko zorientowano się, że do Polski dociera bardzo mało osób z niepełnosprawnościami. Kamil, drugi bohater reportażu, wolontariusz Kliki, jeszcze w lutym ruszył z konwojem humanitarnym w poszukiwaniu osób niepełnosprawnych, które, jak się okazało, często uwięzione w opuszczonych blokach, nie miały szansy na ucieczkę. – Miałem doświadczenie pracy z osobami niepełnosprawnymi (...), ale połączenie niepełnosprawności z wojną rozłożyło mnie – mówi.
Tam trzeba być
Mimo chwil zrezygnowania, ogromnego obciążenia, Kamil przy wsparciu Kliki, która organizuje zbiórki, transport, zdecydował się zamieszkać w Charkowie i tam pomagać potrzebującym. W lipcu do Kamila dołączyła Grażyna. – To był mój pomysł na urlop – mówi z uśmiechem. – Tam trzeba być – dodaje Kamil.
Przeczytaj także:
12:01 TROJKA Reportaz 2022_09_07-22-13-20.mp3 "Pełnosprawne serce" – reportaż Martyny Kozak
***
Tytuł reportażu: "Pełnosprawne serce"
Autorka reportażu: Martyna Kozak
Data emisji: 7.09.2022
Godzina emisji: 22.13