Alina Szapocznikow w przestrzeni pamięci. "Obecność na dwóch poziomach"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2025 23:00
Alina Szapocznikow była jedną z najoryginalniejszych i najważniejszych polskich rzeźbiarek. Eksperymentowała z materiałami, z własną cielesnością i kobiecością. Stworzyła swój indywidualny język form rzeźbiarskich, które w przejmujący i bardzo ekspresyjny sposób obrazowały między innymi przemiany zachodzące w ludzkim ciele. Ale jej sztuka tak naprawdę jest pełna witalności, zmysłowa i intensywna.
Alina Szapocznikow. Obecność to wystawa prezentująca rzadko wystawiane obiekty i rysunki artystki oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia z jej udziałem.
"Alina Szapocznikow. Obecność" to wystawa prezentująca rzadko wystawiane obiekty i rysunki artystki oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia z jej udziałem.Foto: Mat. pras.

Artystka urodziła się 16 maja 1916 roku w Kaliszu. Rzeźbiarka objęła pracownię przy ul. Brzozowej w Warszawie w 1960 roku i korzystała z niej także po swoim wyjeździe do Francji w 1963 roku, gdzie zmarła dziesięć lat później. Dokładnie w 99. rocznicę jej urodzin otwarta została wystawa "Alina Szapocznikow. Obecność", dzięki której rzeźbiarka w symboliczny sposób powraca na Brzozową.

Posłuchaj na podcasty.polskieradio.pl >>>

Ekspozycja prezentuje rzadko wystawiane obiekty i rysunki artystki oraz niepublikowane wcześniej zdjęcia z jej udziałem. Prace pochodzą przede wszystkim z ostatniej dekady jej życia. Samodzielnie odlewane formy z ołowiu, poliestrowe obiekty i rysunki są nie tylko dziełami sztuki, ale też pamiątkami po Alinie dla tych, którzy je przechowują.

Czytaj też:

Przestrzeń pamięci o Alinie Szapocznikow

- Twórcy wystaw poświęconych artystom, których już nie ma pośród nas, najpierw mają etap zakochania się w temacie i poczucia, że są bardzo blisko tej osoby, że rozumieją jej twórczość. Ale w pewnym momencie włącza się myśl, że nawet za życia twórca nie odkrywa się cały, choć czasem jego sztuka jest bardzo autobiograficzna, jak w przypadku Aliny Szapocznikow. I tworząc tę wystawę, doszliśmy do wniosku, że tytuł "Obecność" jest jak najbardziej adekwatny - mówiła kuratorka Monika Przypkowska.

Obiektom towarzyszą zapisy wspomnień m.in. Tadeusza Rolke czy Barbary Falender, a także film dokumentalny w reżyserii Krzysztofa Tchórzewskiego. Przywołują one obecność artystki, są także - funeralnym w nastroju - ukłonem dla niej i jej twórczości.

- Obecność Aliny Szapocznikow jest na dwóch poziomach. To znaczy, że my ją przywołujemy, bo ona faktycznie tam tworzyła, zostawiła swój ślad. Ale wiemy, że to tylko metafora i ta obecność jest pewną figurą, pamięcią o niej w nastroju trochę funeralnym - dodała kuratorka wystawy.

Wystawę "Alina Szapocznikow. Obecność" można oglądać w Warszawie przy ul. Brzozowej 31/33 do 3 sierpnia.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Katarzyna Sanocka

Goście: Monika Przypkowska (kuratorka ekspozycji), Dorota van Vugt (Fundacja Alina)

Data emisji: 22.05.2025

Godzina emisji: 22.30

k

Czytaj także

Autoportrety w Muzeum Narodowym w Warszawie. Projekt zainspirowany dawną kolekcją

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2025 09:35
Wraz z początkiem wiosny w Muzeum Narodowym w Warszawie będziemy mogli podziwiać wystawę pt. "Autoportrety". To zwieńczenie projektu o tej samej nazwie. Dwadzieścioro współczesnych artystów stworzyło swoje autoportrety, dzięki czemu można porównać je do kolekcji dawnych prac tego rodzaju. O szczegółach opowiedzieli w Dwójce kuratorzy wystawy: Katarzyna Szydłowska-Schiller i Tomasz Jeziorowski.
rozwiń zwiń