REKLAMA

Artyści generała Andersa

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 11:31
Przeszli cały szlak bojowy, od sformowania oddziałów w Rosji po Monte Cassino. Swoimi występami dawali żołnierzom chwile wytchnienia, podnosili morale, nadawali sens codziennej walce.
Artyści Armii Andersa. Uważa się, że zdjęcie to przedstawia Gwidona Boruckiego podczas wykonania Czerwonych maków na Monte Cassino.
Artyści Armii Andersa. Uważa się, że zdjęcie to przedstawia Gwidona Boruckiego podczas wykonania "Czerwonych maków na Monte Cassino".Foto: wikipedia, domena publiczna

Słysząc odgłosy kolejnego polskiego natarcia na klasztor, Feliks Konarski (Ref-Ren) napisał dwie zwrotki, z którymi w środku nocy z 17 na 18 maja 1944 roku pobiegł do kompozytora orkiestry 2. Korpusu Polskiego - Alfreda Schütza. Gdy 18 maja świętowano zwycięstwo, pieśń była gotowa. Wykonał ją Gwidon Borucki wraz ze swą żoną, Ireną.

Irena bardziej znana jest pod nazwiskiem swego drugiego męża - Andersa. Wśród wielu jej artystycznych dokonań znajduje się rola w filmie "Wielka droga", fabularnym obrazie wykorzystującym także zdjęcia dokumentalne, opisującym losy żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Film powstał w roku 1946.

Okoliczności powstania tego obrazu przywołuje dokument nakręcony w londyńskim domu Ireny Anders, z udziałem, grającego w "Wielkiej drodze" główną rolę, Albina Ossowskiego. O tym filmietraktuje książka Marii Dłużewskiej "Trzy dni zdjęciowe. Rozmowa z Ireną Anders i Albinem Ossowskim" (Wydawnictwo Trio).

Na rozmowę z autorką oraz Tomaszem Lerskim zaprasza Michał Nowak.

18 września (wtorek), godz. 21.30

Czytaj także

Teatr spod Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2011 16:08
– Drugi Korpus to było Królestwo Polskie, którego generał Anders był królem – tak podsumowała długoletnie występy podczas wojny dla polskich żołnierzy Renata Bogdańska-Anders.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prochy Ireny Anders spoczęły na Monte Cassino

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 04:11
Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino odbyły się uroczystości związane z 67. rocznicą zwycięskiej bitwy 2 Korpusu generała Władysława Andersa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Córka generała Andersa przekazała Polsce...

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2012 14:25
...pamiątki po ojcu i matce. Do tej pory Muzeum Wojska Polskiego miało jedynie cukiernicę, którą generał otrzymał w 1935 roku po zwycięstwie w zawodach hippicznych.
rozwiń zwiń